Projekt o emeryturach tancerzy to bubel? Krytyczna opinia w Sejmie

Prawnicy z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji nie zostawiają suchej nitki na projekcie senatorów, którzy chcą wysłać tancerzy zawodowych na wcześniejszą emeryturę. Jednak i tak projekt ma szanse na uchwalenie – wynika z naszych informacji.

Publikacja: 26.05.2025 18:07

Wcześniejsze emerytury dla tancerzy? „Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą powa

Wcześniejsze emerytury dla tancerzy? „Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne”

Foto: Adobe Stock

„Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne” – piszą eksperci z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w obszernej analizie projektu o wcześniejszych emeryturach dla tancerzy. Nie pozostawiają suchej nitki na projekcie, który w marcu wywołał wysyp komentarzy w mediach i w internecie.

Zdaniem senatorów zawód tancerza jest wyjątkowo obciążający dla organizmu i wiąże się z licznymi kontuzjami

Projekt dotyczy tancerzy zawodowych, czyli głównie baletowych. Obecnie podlegają oni ogólnym zasadom dotyczących uprawnień emerytalnych, jednak mogą skorzystać z emerytury pomostowej, która przysługuje kobietom po ukończeniu 55. i mężczyznom po 60. roku życia. Zgodnie z propozycją senatorów będą mogli przechodzić na emerytury jeszcze wcześniej, a konkretnie: w wieku 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn po przepracowaniu co najmniej 20 lat.

Czytaj więcej

Będzie nowa uprzywilejowana grupa zawodowa? 20 lat pracy i emerytura

Powód? Jak uzasadniają autorzy projektu, taki właśnie wiek emerytalny tancerze mieli do 2009 roku, co było uzasadnione charakterem ich pracy. „Tancerze narażeni są na ciągłe kontuzje, a wyczerpujące treningi i częste występy wyniszczają ich organizmy” – piszą w uzasadnieniu. Ich zdaniem podwyższenie wieku emerytalnego spowodowało kryzys zawodu i problemy z kompletowaniem zespołów baletowych.

Sejmowi prawnicy mają liczne zastrzeżenia: od systemowych do szczegółowych

Propozycja została zaakceptowana w głosowaniu w Senacie i trafiła do Sejmu, gdzie musi przejść cały proces legislacyjny. Na drodze może jednak stanąć opinia sejmowych prawników. Wprost wynika z niej, że projekt jest bublem prawnym.

W kontekście konstrukcji systemu emerytalnego wprowadzenie nowej emerytury branżowej narusza zasadę jednolitości systemu. Ponadto zasady nabywania emerytury w sposób istotny uprzywilejowują tę grupę ubezpieczonych, co nie ma uzasadnienia w specyfice tej grupy i może dyskryminować podobne grupy zawodowe.

fragment opinii sejmowych prawników

Jak wywodzą sejmowi eksperci, w obecnym systemie emerytalnym istnieją tylko dwa rodzaje emerytur branżowych: górnicza i nauczycielska. Zgodnie z projektem miałaby pojawić się trzecia: tancerza zawodowego, co zdaniem prawników jest „odejściem od zasady jednolitości systemu emerytalnego”.

Dodają, że „projektowana regulacja budzi również wątpliwości w zakresie zaproponowanych rozwiązań szczegółowych”, czyli innymi słowy są w niej luki i niedoróbki. Przykłady? Zdaniem prawników z projektu wynika co prawda, że do stażu pracy wlicza się okresy wykonywania zawodu na podstawie umowy zlecenia, ale w momencie przejścia na emeryturę trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę, bo inaczej nie zostanie ona przyznana.

Czytaj więcej

Wysokość przyszłej emerytury sprawdzimy w mObywatelu. Rząd przyjął projekt

To nie koniec zastrzeżeń. Zdaniem prawników nie uzasadniono odpowiednio, dlaczego akurat tancerze mają być tak uprzywilejowaną grupą, a obniżenie wieku emerytalnego „może być odbierane jako niesprawiedliwe wobec innych ubezpieczonych i prowadzić do presji ze strony innych grup zawodowych na uzyskanie podobnych uprawnień”.

Krytycznie o projekcie wypowiadały się też resorty finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej

Podobne głosy padały często w debacie publicznej, a wyraziły je nawet w pismach do Senatu resorty finansów oraz rodzinny, pracy i polityki społecznej. Zdaniem tego pierwszego „w obecnej sytuacji demograficznej konieczne jest zwiększanie aktywizacji zawodowej osób starszych”, a jeśli tancerze nie mogą pracować, powinni iść na rentę. Ministerstwo Rodziny napisało z kolei, że „przyjęcie senackiej propozycji oznaczałoby zanegowanie jednego z zasadniczych celów reformy systemu emerytalnego”.

2,4 tys.

może być w Polsce tancerzy zawodowych, choć dokładne szacunki nie są znane i mocno się wahają

Tak negatywne opinie nie zniechęcają jednak senatorów oraz posłów, którzy mają zająć się projektem. – Tancerze baletowi to nieliczna i bardzo specyficzna grupa zawodowa, a kwestia ich emerytur wypływa niemal na każdym spotkaniu dotyczącym szeroko rozumianej sfery kultury – mówi Piotr Adamowicz z KO, szef sejmowej Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu.

– Projekt został skonsultowany ze środowiskami tancerzy, również od strony prawnej – dodaje senator KO Halina Bieda, przedstawicielka wnioskodawców projektu. – Doprecyzowali go senaccy prawnicy z resortem kultury. Uważamy, że jest dobry – dodaje.

Z naszych informacji wynika, że powodzenie projektu w Sejmie zależy głównie od tego, które ministerstwo postawi na swoim: rodziny, pracy i polityki społecznej, które go neguje, czy kultury, które go popiera. Merytoryczne prace mają ruszyć już w czerwcu.

„Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne” – piszą eksperci z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w obszernej analizie projektu o wcześniejszych emeryturach dla tancerzy. Nie pozostawiają suchej nitki na projekcie, który w marcu wywołał wysyp komentarzy w mediach i w internecie.

Zdaniem senatorów zawód tancerza jest wyjątkowo obciążający dla organizmu i wiąże się z licznymi kontuzjami

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Ruch drogowy w Warszawie: Mniej ofiar śmiertelnych, więcej wypadków z jednośladami
Społeczeństwo
Znaleziono doły śmierci pod Bydgoszczą. Leżą tam ofiary niemieckich zbrodni
Społeczeństwo
Pogoda na 10 dni: Upały do 35 stopni i burze. IMGW wydał alerty dla całej Polski
Społeczeństwo
Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Jesteśmy niezadowoleni z wolnego tempa prac MEN
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają operację wojskową Izraela przeciw Iranowi?