Badanie: Polityka, kryzys, Covid-19. Polska oczami młodych

Za najpoważniejsze problemy w Polsce uważają wzrost cen i kosztów utrzymania, opiekę zdrowotną, stan środowiska naturalnego i zagrożenie bezrobociem. Czują się przede wszystkim Polkami i Polakami, a w prawie takim samym stopniu utożsamiają się z Europą.

Publikacja: 20.11.2020 16:22

Badanie: Polityka, kryzys, Covid-19. Polska oczami młodych

Foto: AFP

Ponad połowa zaczęła bardziej interesować się polityką wskutek pandemii koronawirusa, ale w większości są niezadowoleni z życia politycznego. Młode kobiety częściej niż mężczyźni w ich wieku uznają demokrację za najlepszy ustrój. Taki obraz młodego pokolenia w Polsce w dobie kryzysu wywołanego Covid-19 rysuje się z badań przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych wspólnie z National Democratic Institute.

„Młodzi w Europie Środkowej 2020: Polska“ to synteza poglądów ludzi w wieku od 16 do 29 lat na demokrację, sytuację polityczną w kraju, aktywność obywatelską i najważniejsze problemy dostrzegane w kraju opracowana przez Filipa Pazderskiego z ISP. Badanie przeprowadzone w lipcu tego roku jest jego drugą odsłoną. Zarówno dziś, jak i w 2018 roku podobne pytania zadano w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Pozostało 86% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Społeczeństwo
Rusłan Szoszyn z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego
Społeczeństwo
Sondaż: Czy zdaniem Polaków za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby?
Społeczeństwo
Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia
Społeczeństwo
Morskie Oko: Starosta tatrzański tłumaczy dlaczego meleksy nie mogły zastąpić koni
Społeczeństwo
Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany