IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze

Jak zapowiadają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), bieżący tydzień przynieść ma zdecydowane ochłodzenie. W najbliższych dniach mogą pojawić się przymrozki. Jakiej pogody możemy się spodziewać?

Publikacja: 15.04.2024 10:53

Jakiej pogody możemy się spodziewać w tym tygodniu?

Jakiej pogody możemy się spodziewać w tym tygodniu?

Foto: AdobeStock

W tym tygodniu zdecydowanie ma się ochłodzić. W nocy pojawić się mogą niebezpieczne dla roślin przymrozki. Nie będzie też brakowało deszczu, a w niektórych miejscach – deszczu ze śniegiem, śniegu oraz burz. 

Pogoda w Polsce. IMGW: Ten tydzień przyniesie ochłodzenie

Jak zapowiadają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w poniedziałek chłód ogarnie niemal całą Polskę. Temperatura nie przekroczy 10-13 °C. Cieplej ma być jedynie w Karpatach – spodziewać się tam można początkowo około 17-18°C.

Kolejne dni tygodnia zapowiadają się jeszcze zimniej. Najchłodniej ma być w drugiej połowie tygodnia. Temperatury będą wówczas nawet o ok. 5-10°C niższe, niż wynika z normy dla obecnej pory roku. 

Mroźne będą przede wszystkim noce – słupki rtęci na termometrach obniżą się do ok. -3/-1°C, a przy gruncie do -5/-6°C. W ciągu dnia temperatury sięgną zaś maksymalnie ok. 5-10°C. Wartości takie utrzymać się mają co najmniej do końca tygodnia.

Jaka będzie pogoda? IMGW zapowiada opady deszczu, śniegu oraz burze

W tym tygodniu każdego dnia w całym kraju spodziewane są przelotne – ale niejednokrotnie – intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Towarzyszył im będzie także silny wiatr i lokalne burze. W drugiej połowie tygodnia krajobrazy – nawet na nizinach – mogą punktowo i chwilowo się zabielić.

Czytaj więcej

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje

W tym tygodniu może zagrzmieć – także w poniedziałek. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwach:

  • śląskim (w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, rybnickim, raciborskim)
  • małopolskim (w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, myślenickim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, limanowskim, bocheńskim, wielickim, Kraków, krakowskim).

Jak oceniają eksperci, w tych regionach prognozowane są burze. Miejscami będą towarzyszyć im silne opady deszczu o sumie 20-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru sięgające do 70 kilometrów na godzinę. Możliwy jest także opad gradu.

Alerty w województwie śląskim ważne będą do godziny 17:00 w poniedziałek, a w małopolskim – do godziny 20:00 w poniedziałek.

Prognoza pogody na wtorek. Opady deszczu i burze

Jaka pogoda będzie we wtorek? W dzień zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu oraz burze – szczególnie na północy oraz w zachodniej połowie kraju. Na południowym wschodzie prognozowana jest zaś suma opadów około 10 mm, na północy od 10 mm do 15 mm, tylko na wybrzeżu około 20 mm. 

Miejscami możliwe są opady krupy śnieżnej, na obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. W Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 5°C, 6°C na wybrzeżu i pojezierzach pomorskich, około 10°C na północy i miejscami południowym wschodzie, do 13°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany – w porywach do około 60 km/h, nad morzem do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, na Pomorzu do 85 km/h. Wysoko w Tatrach wiatr będzie wiał zaś do 70 km/h, na szczytach Sudetów do 100 km/h. W Tatrach wiatr powodować może zawieje śnieżne.

Czytaj więcej

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje: Niebezpiecznie może być cały weekend

W nocy na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze – umiarkowane, okresami duże. Na zachodzie, północy i – miejscami – w centrum, wystąpią przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie padać może też deszcz ze śniegiem, na pojezierzach pomorskich – również sam śnieg. 

Temperatura minimalna od 0°C na północy i wschodzie do 4°C na południu i nad morzem. Tylko w kotlinach karpackich około -1°C. Na wschodzie, miejscami w centrum oraz w kotlinach górskich możliwe przygruntowe przymrozki od -3°C do -1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy północny, na pozostałym obszarze zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h, wiatr powodować może zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na wtorek

Prognoza pogody na wtorek

PAP

W tym tygodniu zdecydowanie ma się ochłodzić. W nocy pojawić się mogą niebezpieczne dla roślin przymrozki. Nie będzie też brakowało deszczu, a w niektórych miejscach – deszczu ze śniegiem, śniegu oraz burz. 

Pogoda w Polsce. IMGW: Ten tydzień przyniesie ochłodzenie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Warszawska parada równości w kryzysie, ale ze wsparciem wicepremiera
Społeczeństwo
Nie żyje Ludwika Wujec. Była opozycjonistka miała 83 lata
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Izrael dopuszcza się zbrodni wojennych w Strefie Gazy? Jednoznaczna ocena Polaków
Społeczeństwo
Policjanci użyli paralizatora, mężczyzna zmarł. Zostaną wydaleni ze służby?
Społeczeństwo
IMGW ostrzega: Kolejny burzowy dzień. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy