Jedna z ostatnich pand w Korei Południowej opuściła kraj. Żegnały ją tłumy

4-letnia panda Fu Bao, która w 2020 roku przyszła na świat w znajdującym się nieopodal Seulu parku rozrywki Everland, opuściła właśnie Koreę Południową, by zamieszkać w Chinach. Zwierzę żegnane było przez tłumy – Fu Bao była bowiem jedną z ostatnich pand w kraju.

Publikacja: 03.04.2024 11:20

Panda Fu Bao, która w 2020 roku przyszła na świat w Korei Południowej, opuściła kraj. Zwierzę zamies

Panda Fu Bao, która w 2020 roku przyszła na świat w Korei Południowej, opuściła kraj. Zwierzę zamieszka w Chinach

Foto: AFP

20 lipca 2020 roku, w zoo należącym do parku rozrywki Everland w Korei Południowej, na świat przyszła panda wielka o imieniu Fu Bao. W momencie narodzin zwierzę mierzyło zaledwie 16,5 cm i ważyło niecałe 200 gr. Wydarzenie to było czymś niezwykłym – były to bowiem pierwsze narodziny pandy w kraju i niezwykle rzadkie wydarzenie dla zagrożonego gatunku. 

Panda, która już dziś jest dorosła, po czterech latach życia w zoo opuściła południowokoreański ośrodek. Zwierzę przetransportowane zostało samolotem do Chin, gdzie będzie żyło w prowincji Syczuan. Na lotnisku panda żegnana była przez tłumy. 

Słynna panda Fu Bao opuściła Koreę Południową. Zwierzę zamieszka w Chinach

Pracownicy zoo należącego do znajdującego się niedaleko Seulu parku rozrywki Everland, w którym wychowywała się panda Fu Bao, podziękowali wszystkim fanom zwierzęcia za wsparcie, a następnie pożegnali swoją podopieczną i odprowadzili ją do specjalnie przygotowanej ciężarówki, która odwiozła pandę na lotnisko. - Poznać cię, to był prawdziwy cud. Dziękujemy ci, Fu Bao – mówili opiekunowie zwierzęcia przed jego pożegnaniem. „Ten dzień naprawdę nadszedł. Dzień, w którym rozpoczynasz długą podróż przez następną część swojego życia – podkreślała główna opiekunka Fu Bar, Kang Cher-won. Kobieta opiekowała się zwierzęciem od jego narodzin. 

Czytaj więcej

Narodziny pandy wielkiej. Pierwsze w Korei Południowej

Po raz ostatni fani słynnej pandy mieli okazję zobaczyć ją miesiąc temu – w ostatnim czasie Fu Bao przebywała bowiem w izolacji. Do ogrodu zoologicznego w Everland przybyły wówczas prawdziwe tłumy – tysiące zwiedzających ustawiało się w kolejce, by pożegnać zwierzę. 

Pandy wielkie to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie

Panda Fu Bao jest dzieckiem siedmioletniej Ai Bao i ośmioletniego Le Bao. Reprezentanci gatunku panda wielka, przybyli do parku Everland w 2016 roku z Chin w ramach programu 15-letniej wymiany. Fu Bao urodziła się w parku Everland w lipcu 2020 roku. 

W lipcu tego roku panda wielka Ai Bao – matka Fu Bao – w parku Everland po raz kolejny urodziła – tym razem bliźniaki. Był to pierwszy przypadek narodzin bliźniaczych pand w Korei Południowej. Do lipca ubiegłego roku Ai Bao, Le Bao i Fu Bao były jedynymi pandami w Korei Południowej.

Pandy wielkie są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Samice pand są zdolne do poczęcia tylko raz w roku przez jeden do trzech dni w okresie od marca do kwietnia, co utrudnia rozmnażanie. Dziesięciolecia wysiłków na rzecz ochrony na wolności i badań w niewoli przyniosły skutek w ratowaniu gatunku pandy wielkiej przed wyginięciem, zwiększając jego populację z mniej niż 1000 do ponad 1800 na wolności i w niewoli. Oczekiwana długość życia pandy wielkiej na wolności wynosi około 15 lat, ale w niewoli dożywają nawet 38 lat.

Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Norwegowie chcą wydłużyć dobę o dwie godziny. Dlaczego?