– Chcemy, żeby problemy mężczyzn zostały wreszcie zauważone – mówi Michał Gulczyński z zarządu Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn, które organizuje pierwszy w historii Kongres Mężczyzn. Imprezę zaplanowano na 20 kwietnia przy Rynku Głównym w Krakowie i dostała już patronat rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka.
Imprezę zaplanowano na 20 kwietnia przy Rynku Głównym w Krakowie i dostała już patronat rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka
Nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do Kongresu Kobiet, który odbył się po raz pierwszy w 2009 roku w Sali Kongresowej w Warszawie, a odtąd corocznie organizowany jest w różnych miastach, budząc duże zainteresowanie świata polityki i mediów. – Czerpiemy inspirację z tego, jak organizacje kobiece potrafią się organizować i walczyć o swoje sprawy – przyznaje Michał Gulczyński.
Sposobowi działania organizacji zabiegających na rzecz praw mężczyzn ma być zresztą poświęcony jeden z czterech paneli kongresu. Pozostałe trzy mają dotyczyć sfer, w których zdaniem organizatorów mężczyźni doświadczają największych problemów: zdrowia, edukacji i ojcostwa.
Co trapi mężczyzn
Co to za problemy? Jeśli chodzi o zdrowie, organizatorzy zwracają uwagę na fakt, że przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce jest o osiem lat krótsze niż u kobiet, a na jedną kobietę popełniającą samobójstwo przypada prawie sześciu mężczyzn. – W panelu poświęconym edukacji chcemy zauważyć, że chłopcy mają przeciętnie gorsze wyniki w nauce, rzadziej też kończą studia niż ich rówieśniczki – mówi Michał Gulczyński.