Duński poseł ma 15-letnią partnerkę. Prawo się na to zgadza, ale polityka – nie

Do pracy w parlamencie wrócił duński polityk Mike Fonseca, który jest w związku z 15-letnią dziewczyną. Po burzy w mediach nie zamierza kończyć związku. „Dobrze nam się układa i kochamy się” – skomentował.

Publikacja: 09.02.2024 12:11

Mike Fonseca

Mike Fonseca

Foto: Instagram.com/mikevillafonseca

Sprawa 28-letniego Fonseki została zgłoszona na policję w listopadzie po tym, jak przyznał się on do związku z 15-latką. W ówczesnych komentarzach dla duńskich mediów twierdził, że był to „prawdziwy związek”.

Fonseca nie złamał przepisów

Następnie został wyrzucony ze swojej partii Umiarkowani, której przywódca Lars Løkke Rasmussen „zaniemówił, gdy dowiedział się o tym związku”. Fonseca złamał kodeks postępowania Partii Umiarkowanych, spotykając się z osobą poniżej 18. roku życia.

Mężczyzna utrzymywał, że związek rozpoczął się dopiero po osiągnięciu przez nią tzw. wieku przyzwolenia. W Danii jest to 15 lat. Fonseca nie łamie więc prawa, pozostając w związku z osobą w tym wieku, a policja stwierdziła, że nie ma „uzasadnionych podejrzeń”, że doszło do złamania przepisów.

Zaniemówiłem, gdy dowiedziałem się o tym związku

Lars Løkke Rasmussen

Fonseca powrócił do parlamentu jako niezależny poseł po dwóch i pół miesiącach zwolnienia lekarskiego. Posłem niezależnym został po tym, jak oświadczył, że widzi siebie w szeregach Socjaldemokratów, Liberałów (Venstre) lub Sojuszu Liberałów. Wszystkie trzy ugrupowania odpowiedziały, że nie będzie on mile widziany w ich szeregach.

W komentarzach dla telewizji Ritzau Fonseca powiedział, że zrozumie, jeśli jego związek będzie postrzegany jako „dziwny”. – Ale mogę powiedzieć, że moja dziewczyna i ja radzimy sobie dobrze, to nam pomaga i kochamy się – powiedział.

Wiek przyzwolenia w innych krajach

Dania nie jest jedynym krajem europejskim, który ustalił wiek przyzwolenia na 15 lat lub mniej. Przykładowo we Francji również jest to 15 lat, chociaż do niedawna w ogóle nie obowiązywał tam, określony wiek przyzwolenia.

Z kolei w Austrii wiek wyrażenia zgody wynosi 14 lat, ale nie dotyczy to „kontaktów seksualnych”, jeśli różnica wieku między dwojgiem nastolatków nie przekracza czterech lat, a młodszy partner ma więcej niż 12 lat. Jeżeli kontakt jest w formie stosunku płciowego, zgodnie z austriackim prawem dozwolona różnica wieku wynosi trzy lata, a minimalny wiek – 13 lat.

Czytaj więcej

Kataryna: Zwierzęcy wdzięk dziewczynki

Podobnie przepisy obowiązujące we Włoszech stanowią, że wiek wyrażenia zgody we Włoszech wynosi 14 lat, ale wzrasta do 16 lat, gdy jedna z uczestniczek zajmuje stanowisko „kierownicze” (np. nauczyciel, duchowny itp.). We Włoszech obowiązuje również „zasada bliskiego wieku”, zgodnie z którą 13-latkowie mogą legalnie zgodzić się na partnerów starszych od nich o mniej niż trzy lata.

Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Norwegowie chcą wydłużyć dobę o dwie godziny. Dlaczego?