Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje: Niebezpiecznie może być cały weekend

W części kraju obowiązują ostrzeżenia przed roztopami – w niektórych miejscach są to alerty drugiego stopnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazuje, że niebezpiecznie może być aż do wtorkowego wieczoru.

Publikacja: 09.02.2024 11:15

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje: Niebezpiecznie może być cały weekend

Foto: AdobeStock

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Jak poinformowano, alarmy drugiego stopnia przed roztopami obowiązują w województwach: dolnośląskim (w powiatach karkonoskim i Jelenia Góra, gdzie niebezpieczne warunki utrzymają się do godz. 18.00 w poniedziałek), małopolskim (w powiecie tatrzańskim, gdzie ostrzeżenia obowiązują do godz. 18.00 w poniedziałek) podkarpackim (w powiatach bieszczadzkim i leskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 18.00 we wtorek) oraz w śląskim (w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, gdzie alerty ważne będą do godz. 18.00 w poniedziałek). 

Eksperci zaznaczają, że prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie zalegającej pokrywy śnieżnej. Przewiduje się także, że występować będzie wiatr o średniej prędkości 20-30 kilometrów na godzinę, chwilami w porywach do 50 km/h. W górach wiatr może osiągnąć prędkość od 40 do 60 km/h, w porywach do 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami w województwie małopolskim, w powiatach: nowotarskim, suskim, myślenickim, nowosądeckim, limanowskim. Alarmy obowiązywać będą do godziny 18.00 w poniedziałek. 

Czytaj więcej

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Co oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Kiedy ostrzeżenie obowiązuje, należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zaleca się ostrożność, potrzebę śledzenia komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje zaś wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodować mogą duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W tym przypadku spodziewać się można zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zaleca się też dużą ostrożność oraz potrzebę śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

PAP

Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka