Karta Polaka nie od każdego. Dlaczego wykluczono Fundację Kościuszkowską

Fundacja Kościuszkowska nie została zaliczona przez poprzednie kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych do organizacji polonijnych, które mogą rekomendować przyznanie naszym rodakom Karty Polaka.

Publikacja: 15.01.2024 03:00

W 2022 r. przyjętych zostało przez konsulaty i urzędy wojewódzkie ponad 26 tys. wniosków o wydanie K

W 2022 r. przyjętych zostało przez konsulaty i urzędy wojewódzkie ponad 26 tys. wniosków o wydanie Karty Polaka

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Pismo w tej sprawie kilka dni temu trafiło do MSZ. Sygnuje go Marek Skulimowski, prezes jednej z najbardziej znanych fundacji polonijnych, która została założona w 1925 roku. Zwrócił on uwagę nowemu szefowi MSZ, że w obwieszczeniu resortu z 3 stycznia 2020, w którym znalazł się „wykaz organizacji polskich i polonijnych uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej, w celu starania się o Kartę Polaka” pominięto Fundację Kościuszkowską.

– W Stanach Zjednoczonych wskazano siedem organizacji, głównie o charakterze lokalnym oraz o ograniczonej działalności – poinformował Marek Skulimowski. Przypomniał, że Fundacja działa od 99 lat na terenie całych Stanów Zjednoczonych i ma 11 stanowych oddziałów, a kolejne dwa powstały w 2023 r. Tylko w 2023 roku przeznaczyła 1,9 mln dolarów „na pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową”. – Mam nadzieję, że rozszerzenie listy jakościowo i geograficznie pozwoli systematycznie zwiększyć liczbę aplikantów o Kartę Polaka, ponieważ większość pragnących aplikować nie ma nic wspólnego z organizacjami z obwieszczenia. Poza tym nie wydaje mi się, aby wiedza o Karcie Polaka była należycie upowszechniana, a przecież może być atrakcyjną opcją dla osób niekwalifikujących się do uzyskania obywatelstwa polskiego – uważa szef Fundacji.

Najwięcej wniosków o Kartę Polaka złożono na Białorusi, w Ukrainie i Rosji

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z MSZ, gdy następowały zmiany kierownictwa resortu, wynika, że w obwieszczeniu szefa resortu w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych wskazano: Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Kongres Polonii Amerykańskiej, w tym oddziały stanowe KPA, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, Związek Klubów Polskich w Ameryce, Związek Narodowy Polski oraz Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

„Informujemy, że wykaz powstał w oparciu o sugestie placówek konsularnych, które oceniały przede wszystkim zasięg działania poszczególnych podmiotów i rozeznanie w ogólnej sytuacji polonijnej w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w rejonach i okręgach peryferyjnych względem największych metropolii. Nadmienić należy, że pomimo szerokiej reprezentacji organizacji polonijnych z USA w obwieszczeniu od roku 2020 do listopada 2023 roku na terenie całych Stanów Zjednoczonych zarejestrowano zaledwie siedem wniosków o wydanie Karty Polaka na podstawie zaświadczeń organizacji polonijnych” – odpowiedziało nam biuro prasowe MSZ.

W 2022 r. przyjętych zostało przez konsulaty i urzędy wojewódzkie 26 tys. 112 wniosków o wydanie Karty Polaka, najwięcej na Białorusi – 9 tys. 766.

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni