Okazuje się, że indonezyjska firma zajmująca się produkcją mebli z rattanu, Ratania Khatulistiwa, w grudniu 2013 roku zarejestrowała w Indonezji nazwę "IKEA", która jest akronimem nazwy Intan Khatulistiwa Esa Abadi, odnoszącej się do gałęzi przemysłu, w których korzysta się z rattanu (jest to palmy pnące z rodziny arekowatych, spotykane w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej z których wykorzystuje się surowiec wykorzystywany głównie w plecionkarstwie).

Mimo że szwedzka IKEA istnieje od 1943 roku, a swój znak towarowy zastrzegła w Indonezji w 2010 roku, to wskutek tego, że nie korzystała z niego w tym kraju od trzech lat w celach komercyjnych, przestał on być chroniony prawem. Skorzystała z tego indonezyjska firma.

Sprawa nazwy IKEA trafiła do sądu w połowie 2014 roku, gdy szwedzka Ikea zaczęła budować swój pierwszy sklep w Indonezji. Lokalny sąd we wrześniu 2014 roku orzekł, że znak handlowy IKEAnależy do firmy Ratania i zażądał od Szwedów zaprzestania korzystania z tej nazwy. Szwedzka firma odwołała się wówczas do Sądu Najwyższego w Indonezji, ale i tę sprawę przegrała.