Nowa Zelandia. Alpinista spadł z wysokości 600 metrów

Wspinacz z Nowej Zelandii przeżył upadek z góry Taranaki na Wyspie Północnej. Odniósł niewielkie obrażenia

Publikacja: 12.09.2023 21:11

Góra Taranaki

Góra Taranaki

Foto: Stock Adobe

Alpinista był jednym z członków grupy wspinającej się na Egmont, nazywaną górą Taranaki, znajdującą się na nowozelandzkiej Wyspie Północnej.  To uśpiony wulkan o wysokości 2518 m n.p.m.

Na wysokości 600 metrów mężczyzna stracił równowagę i spadał po zdradliwych zboczach, ostatecznie znikając grupie z pola widzenia. To wysokość równa Królewskiej Wieży Zegarowej w Mekce w Arabii Saudyjskiej, jednego z najwyższych budynków na świecie.

Jeden z alpinistów, wraz z członkiem zespołu ratownictwa alpejskiego Taranaki, natychmiast zszedł na dół w poszukiwaniu alpinisty, by udzielić mu pomocy.

Po zlokalizowaniu wspinacza ich oczom ukazał się niezwykły widok - mężczyzna odniósł  tylko niegroźne obrażenia. Wiosenna aura rozmiękczyła śnieg, który zadziałał  jak naturalna poduszka,  zapobiegając potencjalnie śmiertelnym skutkom upadku..

Policja nowozelandzka podkreśliła niezwykłe szczęście wspinacza, który przeżył tę ciężką próbę, podkreślając kluczową rolę, jaką odgrywa zmiękczony śnieg. Rzecznik Taranaki Alpine Rescue powstrzymał się jednak od podania dalszych szczegółów na temat zawiłości akcji ratunkowej.

Najbardziej śmiercionośna góra Nowej Zelandii

Według Rady Bezpieczeństwa Górskiego góra Taranaki ma reputację jednej z najbardziej śmiercionośnych gór w Nowej Zelandii.

W następstwie tego  incydentu władze przypomniały o niezbędnych środkach ostrożności dla wspinacz. Obejmują one noszenie sygnalizatora alarmowego, powiadamianie członków rodziny o planowanych trasach oraz zapoznawanie się na bieżąco z protokołami bezpieczeństwa i warunkami pogodowymi.

Wspinaczka na górę Taranaki wymaga  dużego doświadczenia, wiedzy i korzystania z odpowiednio wyposażonego i odpowiedniego sprzętu.

W maju 2021 roku, spadając ok. 300 metrów, zginęli dwaj doświadczeni wspinacze. Okazało się, że  alpiniści nie przygotowali się odpowiednio na trudy, jakie stwarzały ówczesne warunki - ciemność, śnieg i oblodzenie, traktując wspinaczkę jako rutynowy spacer, a nie wyprawę alpinistyczną.

Społeczeństwo
Iran: Ujawniono szczegóły dotyczące śmierci 16-letniej Niki Shakarami. „Użyto pałek”
Społeczeństwo
Chory na raka imigrant wygrał miliard dolarów na loterii. Pieniądze na los pożyczył
Społeczeństwo
USA: Uniwersytet zaczął zawieszać studentów protestujących przeciw Izraelowi
Społeczeństwo
W jednym z państw Azji jest za gorąco, by się uczyć. Rząd zamyka szkoły
Społeczeństwo
Protesty ogarniają uniwersytety w USA. Chodzi o konflikt Izraelu z Hamasem
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO