Caritas Polska prosi o pomoc dla Afryki

Prawie 300 milionów mieszkańców Afryki cierpi na skutek głodu, ponad 400 milionów ma znacznie ograniczony dostęp do wody pitnej, a około 600 milionów nie ma możliwości korzystania z podstawowej opieki medycznej - alarmuje Caritas Polska.

Publikacja: 09.08.2023 12:08

Dzieci z Rwandy

Dzieci z Rwandy

Foto: materiały prasowe

Caritas Polska podkreśla, że jednym z najbardziej dotkliwych nieszczęść, jakich doświadcza Afryka jest głód.

Afryka: 14 krajów w ekstremalnie krytycznej fazie kryzysu żywnościowego

Caritas Polska, w latach 2021-2023, w 15 krajach Afryki, zrealizowała 45 projektów, których głównym celem było dożywianie, pomoc medyczna, edukacja oraz wsparcie emigrantów – ofiar konfliktów wojennych.

Mimo to Afryka nadal cierpi z powodu klęsk głodu, co jest m.in. efektem zmian klimatycznych, w wyniku których coraz częstsze klęski żywiołowe – szczególnie gwałtowne ulewy oraz coraz dotkliwsze susze – niszczą uprawy.

Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę określaną jako ekstremalnie krytyczną. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska, we współpracy z lokalną Caritas OCADES, realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek trwających konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.

Czytaj więcej

Zboża w tym roku nie zabraknie

- Obecnie w naszym kraju jest 1 mln 700 tys. przesiedlonych osób - mówi metropolita Wagadugu w Burkina Faso, kard. Philippe Ouédraogo. - Brak schronienia, problemy z edukacją, niedostatek żywności – wszystko to stanowi poważny problem. Zatem jeśli mógłbym mieć jedną płynącą z serca prośbę w imieniu mieszkańców naszego regionu, to prosiłbym o pomoc w ich wyżywieniu, w zapewnieniu im dachu nad głową i wsparciu w edukacji - dodaje duchowny.

Mieszkańcy Afryki chętnie zapisują swoje dzieci do nielicznych darmowych placówek edukacyjnych prowadzonych przez organizacje pomocowe oraz misjonarzy.

W większości afrykańskich krajów liczba osób, które nie umieją czytać i pisać, jest bardzo duża. Co piąte dziecko nie uczęszcza do szkoły. Dla Afrykańczyków zdobycie nawet podstawowych umiejętności to szansa na wyjście z ubóstwa, dlatego Caritas Polska finansuje budowę szkół i przedszkoli, tak jak miało to miejsce np. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje oraz finansuje ich wynagrodzenia.

Edukacja to także szansa na lepszą opiekę medyczną w przyszłości. Obecnie ponad połowa mieszkańców Afryki nie ma dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są ponure – szacuje się, że 1 na 22 kobiety umiera w trakcie porodu. Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Republika Środkowo Afrykańska to tylko niektóre kraje, w których Caritas Polska realizuje projekty w obszarze pomocy medycznej. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.

Jak można pomóc Afryce?

Caritas Polska w 2023 roku na realizację projektów pomocowych w sektorach dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji Caritas Polska przekazała kwotę około miliona złotych. - Naszym priorytetem jest to, by pomoc była mądra, przemyślana i długofalowa, dlatego współpracujemy z wieloma partnerami lokalnymi, afrykańskimi biurami Caritas, ponieważ te organizacje są na miejscu i najlepiej znają potrzeby tamtejszych społeczności - mówi Anna Lasocka, koordynator projektów rozwojowych i humanitarnych w Caritas Polska.

Wsparcie dla mieszkańców Afryki można przekazać:

• dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/afryka

• wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: AFRYKA)

• wysyłając SMS o treści AFRYKA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska podkreśla, że jednym z najbardziej dotkliwych nieszczęść, jakich doświadcza Afryka jest głód.

Afryka: 14 krajów w ekstremalnie krytycznej fazie kryzysu żywnościowego

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Kijowski marsz równości przejdzie ulicami miasta. "Szczególne środki bezpieczeństwa"
Społeczeństwo
Buenos Aires: Polak wspinał się bez zabezpieczeń na 125-metrowy wieżowiec. Został zatrzymany
Społeczeństwo
Mięsożerne bakterie straszą Japończyków. Wywołują bardzo groźną chorobę
Społeczeństwo
Władze Tokio uruchamiają aplikację randkową. "Pierwszy krok polowania na małżonka"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Euro 2024
EURO 2024. Bezpieczeństwo „najwyższym priorytetem”
Społeczeństwo
Wielka Brytania: Banknoty z królem Karolem weszły do obiegu