Caritas Polska podkreśla, że jednym z najbardziej dotkliwych nieszczęść, jakich doświadcza Afryka jest głód.
Afryka: 14 krajów w ekstremalnie krytycznej fazie kryzysu żywnościowego
Caritas Polska, w latach 2021-2023, w 15 krajach Afryki, zrealizowała 45 projektów, których głównym celem było dożywianie, pomoc medyczna, edukacja oraz wsparcie emigrantów – ofiar konfliktów wojennych.
Mimo to Afryka nadal cierpi z powodu klęsk głodu, co jest m.in. efektem zmian klimatycznych, w wyniku których coraz częstsze klęski żywiołowe – szczególnie gwałtowne ulewy oraz coraz dotkliwsze susze – niszczą uprawy.
Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę określaną jako ekstremalnie krytyczną. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska, we współpracy z lokalną Caritas OCADES, realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim do emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek trwających konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy. Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze.
Czytaj więcej
To nie wojna w Ukrainie budzi dziś największy niepokój o poziom produkcji i cen zbóż na świecie. Groźne są zmiany klimatyczne. Mimo to prognozy zbiorów w tym sezonie są dobre, co może się odbić korzystnie na cenach żywności.