Szwajcaria. Obowiązkowa abstynencja seksualna dla krwiodawców

Od 1 listopada szwajcarskich krwiodawców będą obowiązywać precyzyjne zasady regulujące możliwość oddania życiodajnego płynu. Wprowadzono między innymi zasadę obowiązkowej abstynencji seksualnej, która w niektórych przypadkach musi trwać nawet rok.

Publikacja: 25.07.2023 17:02

Szwajcaria. Obowiązkowa abstynencja seksualna dla krwiodawców

Foto: Stock Adobe

amk

Do 2017 roku szwajcarscy homoseksualiści byli całkowicie wykluczeni z oddawania krwi. Od tego czasu mogą oddawać krew tylko wtedy, gdy nie uprawiali seksu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wkrótce jednak te same zasady będą obowiązywały zarówno w kontaktach heteroseksualnych, jak i homoseksualnych.

Zgodnie z wnioskiem Swiss Transfusion SRC, wszystkie osoby po kontakcie seksualnym z nowym partnerem muszą odczekać 4 miesiące, aż będą mogły oddać krew.

Czytaj więcej

Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści

Z kolei  osoby, które w ciągu ostatnich 4 miesięcy uprawiały seks z więcej niż dwoma partnerami, muszą odczekać aż 12 miesięcy, zanim zgłoszą się do stacji krwiodawstwa.

Nowe zasady wejdą w życie 1 listopada.

Według Swissmedic „opiera się ona na zaktualizowanej ocenie ryzyka różnych zachowań seksualnych i należycie uwzględnia sytuację epidemiologiczną w Szwajcarii, a także dane z innych krajów, które już odpowiednio dostosowały swoje kryteria dawstwa”.

Pandemia Covid-19 doprowadziła do niedoboru krwi w wielu krajach, w tym w Szwajcarii.

Dla niektórych rozwiązaniem problemu niedoboru krwi jest złagodzenie ograniczeń dotyczących krwiodawstwa. W Szwajcarii są one nadal dość surowe w porównaniu z niektórymi krajami.

Dawca musi być zdrowym dorosłym, ważyć więcej niż 50 kg i nie zmieniać partnera seksualnego w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Abstynencja seksualna ustalona na 12 miesięcy obowiązywała dotychczas homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, ale od 1 listopada będzie ona obowiązywać wszystkich dawców we wspomnianych wyżej przypadkach.

Społeczeństwo
BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie