Australia. E-papierosy tylko w aptekach

Rząd Australii zaczyna walkę z e-papierosami. Wapowanie jest popularne nawet wśród dzieci, które sięgają po kolorowe opakowania i płyny o smakach owoców czy cukierków. I wpadają w nałóg.

Publikacja: 02.05.2023 14:31

Australia. E-papierosy tylko w aptekach

Foto: Stock Adobe

amk

Australijski minister zdrowia Mark Butler powiedział, że wapowanie stało się głównym problemem behawioralnym w szkołach średnich i narastającym problemem w szkołach podstawowych. Minister przyznał, że produkty te mają zastosowanie terapeutyczne w odpowiednich okolicznościach.

W Australii waporyzatory są  często używane przez młodych ludzi – jeden na sześciu nastolatków w wieku od 14 do 17 lat próbował wapowania, a wśród osób w wieku 18 do 24 lat - jedna na 4.

- Waporyzatory są przedstawiane na całym świecie jako produkt terapeutyczny, który pomaga rzucić palenie  – powiedział Butler. - Nie był sprzedawany jako produkt rekreacyjny – w szczególności nie był przeznaczony dla naszych dzieci. Ale właśnie tak się stało.

- Nigdy więcej smaków gumy do żucia. Nigdy więcej różowych jednorożców. Nigdy więcej waporyzatorów celowo przebranych za kolorowe markery dla dzieci, aby mogły je schować w piórnikach – dodał minister zdrowia.

Nowe przepisy są kolejnym krokiem, jaki rząd Australii podejmuje w walce z przemysłem tytoniowym. Już w 2012 roku wprowadzono nakaz sprzedaży papierosów w jednolitych szarych opakowaniach. Taki sam od wtorku będzie dotyczyć także e-papierosów, i to nawet tych, które nie zawierają nikotyny. W tych, które ja zawierają, konieczne będzie obniżenie jej ilości o połowę.

Produkty do wapowania będą musiały mieć opakowania farmaceutyczne i będą sprzedawane tylko  jako produkty pomagające zerwać z nałogiem nikotynowym.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych