Wielka Brytania: Nielegalni imigranci bez prawa ubiegania się o azyl?

Brytyjski rząd przedstawi we wtorek plany dotyczące zmian w prawie, które zakażą nielegalnym imigrantom - osoby, które przedostały się na terytorium Wielkiej Brytanii niezgodnie z prawem - ubiegania się o azyl na Wyspach.

Publikacja: 07.03.2023 10:15

Nielegalni imigranci uratowani u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Nielegalni imigranci uratowani u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Foto: PAP/EPA

Plany brytyjskiego rządu mają powstrzymać imigrantów od prób przedostania się na wyspy przez wody Kanału La Manche, na pokładach niewielkich łodzi.

Premier Rishi Sunak uczynił z powstrzymania imigrantów przed próbami przedostania się na Wyspy przez wody Kanału La Manche jeden z pięciu priorytetów swojego rządu. W ubiegłym roku do południowego wybrzeża Anglii dotarło tą drogą ponad 45 tys. imigrantów, z czego ok. 90 proc. wystąpiło o azyl.

Czytaj więcej

Jak Brytyjczycy zaufali globalizacji i się rozczarowali

Brytyjski rząd proponuje, by osoby, które przedostały się na Wyspy w ten sposób, nie mogły ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii - i były deportowane do tzw. bezpiecznych krajów trzecich. We wtorek Sunak przedstawił swoje plany w tym zakresie na łamach tabloidu "The Sun".

"Ci, którzy przypływają do nas łódkami, nie uciekają bezpośrednio z ogarniętego wojną kraju, ich życiu bezpośrednio nic nie zagraża. Zamiast tego przejeżdżają przez bezpieczne, europejskie kraje, przed przekroczeniem Kanału" - napisał Sunak.

87 proc. Brytyjczyków uważa, iż rząd nie radzi sobie z polityką odnośnie nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier dodał, że to, iż osoby takie mogą ubiegać się o azyl jest niesprawiedliwy wobec tych, którzy dotarli do Wielkiej Brytanii legalnie.

"Nowe przepisy wyślą jasny sygnał, że ten, kto dotrze do naszego kraju nielegalnie, zostanie zdecydowanie usunięty" - podkreślił Sunak.

Nieco mniej niż 2/3 nielegalnych imigrantów, którzy przybywają na Wyspy na pokładzie niewielkich łódek, otrzymuje azyl lub inną formę ochrony humanitarnej - wynika z danych brytyjskiego MSW.

Z sondażu YouGov przeprowadzonego w listopadzie wynikało, że zdaniem 87 proc. Brytyjczyków uważa, iż rząd nie radzi sobie z polityką odnośnie nielegalnych imigrantów.

W 2022 roku o azyl w Wielkiej Brytanii ubiegało się blisko 75 tys. osób, najwięcej od 20 lat.

W piątek Sunak spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, z którym ma rozmawiać o współpracy w walce z gangami zaangażowanymi w przemyt ludzi przez Kanał La Manche.

Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej