Największe polowanie na wilki we współczesnej historii Szwecji

Obrońcy dzikiej przyrody w Szwecji i poza nią potępili początek największego odstrzału wilków we współczesnej historii kraju, argumentując, że zabicie prawie jednej szóstej krytycznie zagrożonego gatunku może mieć poważne konsekwencje dla różnorodności biologicznej.

Publikacja: 02.01.2023 23:07

Największe polowanie na wilki we współczesnej historii Szwecji

Foto: Stock Adobe

amk

Polowanie zaczęło się w w pięciu szwedzkich hrabstwach z największą liczbą wilków - Gävleborg, Dalarna, Västmanland, Örebro i Värmland.

Myśliwi będą mogli zabić łącznie 75 wilków z krajowej populacji 460 zwierząt.

W polowaniach bierze udział 200 myśliwych, będzie ono trwało miesiąc.

Podczas gdy Gunnar Glöersen, kierownik ds. drapieżników w Szwedzkim Stowarzyszeniu Myśliwych, mówi, że „polowania są absolutnie konieczne, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wilków”, Daniel Ekblom ze Szwedzkiego Towarzystwa Ochrony Przyrody nazwał odstrzał „tragicznym”.

 - Może to mieć konsekwencje odczuwane przez bardzo długi okres - uważa. - Istnienie wilków przyczynia się do bogatszego życia zwierząt i roślin, a przetrwanie ludzi zależy od zdrowych ekosystemów.

Inni przeciwnicy uboju zwrócili uwagę na stosunkowo niską populację wilka w Szwecji. Na przykład Włochy są tylko o połowę mniejsze od Szwecji, ale żyje w nich około 3000 wilków, które są ściśle chronione przez prawo.

 - Wilki jako główne drapieżniki w łańcuchu pokarmowym są warunkiem wstępnym różnorodności biologicznej – powiedziała Marie Stegard, przewodnicząca grupy antyłowieckiej Jaktkrytikerna, w rozmowie z "Guardianem", ostrzegając, że zabijanie tak dużej części populacji poprzez polowania ma negatywne konsekwencje dla zwierząt i przyrody.

W Szwecji  istnieje silna presja polityczna na licencjonowane polowania na wilki, a także rysie i niedźwiedzie.

"Naszym zdaniem powodem tych polowań jest po prostu zapotrzebowanie na odstrzał wilków wśród myśliwych. Organizacje myśliwych mają w Szwecji ogromną władzę. Faktem jest, że szwedzki parlament ma klub myśliwski otwarty dla członków wszystkich partii, ze strzelnicą pod parlamentem" - komentuje "The Guardian".

Szwedzki parlament lobbuje również w Unii Europejskiej, aby usunąć wilki i niedźwiedzie z listy gatunków wymagających ochrony.

Hanna Dittrich-Söderman, która kieruje programem ochrony wilków Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, mówi, że drapieżniki te zajmują szczególne miejsce w narodowym folklorze, wywołując pierwotne lęki i irracjonalną nienawiść.

- Nie ma innego zwierzęcia, które tak łatwo zarówno demonizować, jak i gloryfikować. Przypisano do niego wyimaginowany strach lub nienawiść – powiedziała Dittrich-Söderman.  - Prawie uczyniliśmy z niego symbol naszej przerażającej natury jako całości, ma niemal mityczne cechy.

Szwecja dzieli populację wilków wzdłuż swojej granicy z Norwegią, co stwarza dalsze zagrożenie dla  drapieżników. Norweska i szwedzka populacja wilka – wilk skandynawski – znajduje się na liście gatunków zagrożonych i jest sklasyfikowana jako krytycznie zagrożona w Norwegii i poważnie zagrożona w Szwecji.

Rząd Norwegii wprowadził bardzo restrykcyjną politykę zarządzania wilkami z ustalonym celem populacji wynoszącym zaledwie od czterech do sześciu młodych rocznie. O ile wiadomo, Norwegia jest jedynym krajem na świecie, który ustala maksymalną liczbę docelową dla krytycznie zagrożonych gatunków. Pozwala myśliwym drastycznie zmniejszać populację wilków każdego roku.

Obrońcy przyrody twierdzą, że ta dodatkowa presja ze strony szwedzkiego rządu może jeszcze bardziej zagrozić gatunkowi. Działacze w Norwegii walczą z decyzją o zezwoleniu na tak duży ubój w sądzie -  przyszłym tygodniu odbędzie się rozprawa, którą mają nadzieję wygrać. Jeśli tak się stanie, może to mieć konsekwencje w Szwecji, która podlega tym samym prawom europejskim.

Polowanie zaczęło się w w pięciu szwedzkich hrabstwach z największą liczbą wilków - Gävleborg, Dalarna, Västmanland, Örebro i Värmland.

Myśliwi będą mogli zabić łącznie 75 wilków z krajowej populacji 460 zwierząt.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Kamala Harris miała wizerunek „Mamali”. W debacie pokazała, że potrafi brać udział w ostrych starciach
Społeczeństwo
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy
Społeczeństwo
Szwecja: Mieszkańcy chcą płacić nowym sąsiadom, by uratować lokalną szkołę
Społeczeństwo
Rosjan wojna już nie wzrusza. Wzrost cen jest ważniejszy
Społeczeństwo
Kolumbia: Hipopotamy Pablo Escobara zostaną odstrzelone. "Stwarzają zagrożenie"
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne