Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Za działania na rzecz międzynarodowego pojednania Irina Szczerbakowa została w Niemczech uhonorowana Nagrodą im. Marion Doenhoff za rok 2022. W Hamburgu laudację na cześć laureatki wygłosił w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podkreślał, że działalność Szczerbakowej pokazuje drogę do "lepszej przyszłości Rosji" nawet jeśli ta perspektywa "wydaje się mało prawdopodobna".
Kanclerz Niemiec przekonywał, że wojna Rosji z Ukrainą nie zakończy się "zwycięstwem wielkorosyjskiego ekspansjonizmu". Scholz zaznaczył przy tym, że po zakończeniu konfliktu Rosja nie zniknie.
Czytaj więcej
- Wiem, jak trudno jest w Bachmucie, w Donbasie. Chłopaki, trzymajcie się! - powiedział do ukraińskich żołnierzy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wzywając w wieczornym wystąpieniu obywateli do solidarności.
- Jestem całkowicie przekonana, że nie ma dyplomatycznego rozwiązania z reżimem Putina, dopóki on istnieje - powiedziała z kolei Irina Szczerbakowa. - Rozwiązanie, które teraz będzie, jest rozwiązaniem wojskowym - zaznaczyła.
Współzałożycielka Memoriału mówiła, że ostatecznie dojdzie do jakiejś formy dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. - Ale te decyzje, ta dyplomacja nastąpią tylko wtedy, gdy Ukraina uwierzy, że wygrała tę wojnę i może ustalić warunki - przekonywała Szczerbakowa, której wypowiedzi cytuje rosyjska niezależna prasa.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán zadeklarował, że wciąż będzie sprzeciwiał się unijnemu planowi wspólnego zaciągania długu w celu udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 18 miliardów euro w 2023 r.
Laureatka Nagrody im. Marion Doenhoff mówiła, że wezwania do pospiesznego zawarcia pokoju są "dziecinne" i że sytuacja nie wróci do stanu sprzed wybuchu konfliktu. - Ta wojna postawiła tyle spraw na głowie - dodała.
Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.