Powstał poradnik dla cudzoziemców przyjeżdżających do Szwecji

Kanadyjczyk Julien S. Bourrelle, który wielokrotnie odwiedzał Skandynawię, postanowił przygotować podręcznik dla obcokrajowców, który ma pomóc im zaaklimatyzować się w Szwecji.

Aktualizacja: 05.05.2016 15:15 Publikacja: 05.05.2016 15:07

Powstał poradnik dla cudzoziemców przyjeżdżających do Szwecji

Foto: Facebook

Premiera książki zatytułowanej "The Social Guidebook to Sweden" zaplanowana jest na 18 maja. Książka - jak zapewnia autor - adresowana jest zarówno do osób, które odwiedzają Szwecję w interesach, jak i do uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach bardzo licznie przybywają do Szwecji. Bourrelle wydał już wcześniej podobny przewodnik dla osób odwiedzających Norwegię.

Książka składa się z obrazków przedstawiających różne interakcje społeczne i porad autora, jak w takich sytuacjach należy zachowywać się podczas wizyty w Szwecji. - Myślę, że moja książka w prosty i zabawny sposób pomoże poradzić sobie z różnicami kulturowymi między osobami odwiedzającymi Szwecję, a mieszkańcami tego kraju - wyjaśnia Bourrelle.

Jednym z problemów - jak twierdzi autor książki - jest powściągliwość Szwedów w okazywaniu emocji, która - jak twierdzi Bourrelle - sprawia, że wiele osób czuje, iż mieszkańcy Szwecji ich nie akceptują - podczas gdy oni tak naprawdę nie potrafią tego okazać w sposób charakterystyczny dla innych kultur.

Autor podkreśla, że obecnie, gdy Szwecja staje się coraz bardziej multikulturowym krajem, przybysze z innych stron świata powinni nauczyć się żyć według norm rządzących szwedzkim społeczeństwem. Dodaje, że jemu w Szwecji najbardziej podoba się "cisza i spokój". - Kiedy siedzisz w restauracji, albo kawiarni czy bibliotece żaden hałas nie zakłóca twojego spokoju i nikt ci nie przeszkadza. Uwielbiam to - tłumaczy.

Jakie rady daje Bourrelle obcokrajowcom?

Przede wszystkim - zdaniem autora - powinni być przygotowani na to, że Szwedzi nie są zbyt rozmowni. Na obrazku ilustrującym dialog między Szwedami przy stole widzimy dwie osoby, z których jedna mówi: "Ładne kwiaty", a druga odpowiada: "Tak". "W Szwecji jeśli chcesz porozmawiać o polityce - zapisujesz się do partii politycznej, jeśli chcesz porozmawiać o uczuciach - idziesz na wizytę do psychologa. Witamy w Szwecji" - czytamy.

Bourrelle zwraca też uwagę na nietypowy sposób nawiązywania znajomości damsko-męskich w Szwecji. Autor pisze, że w większości krajów mężczyzna najpierw zaprasza kobietę na randkę, potem na kolejną i dopiero po pewnym czasie - jeśli znajomość jest kontynuowana - para ląduje w łóżku. Tymczasem w Szwecji - jak twierdzi - jest odwrotnie: po nawiązaniu znajomości bardzo szybko dochodzi do seksu i dopiero potem "jeśli rano druga osoba wciąż jest w łóżku można umówić się na randkę".

Bourrelle przekonuje także, że Szwedzi nie są mistrzami jeśli chodzi o flirtowanie. Na obrazku ilustrującym flirt widzimy mężczyznę, który mówi kobiecie: "masz piękne niebieskie oczy". "W ten sposób mężczyzna zwraca uwagę, że nie tylko zauważył iż kobieta ma oczy, ale również zauważył, że są one niebieskie. A to oznacza, że zwrócił na nią uwagę, co jest wielką sprawą w Szwecji" - przekonuje Bourrelle. I ostrzega, że Szwedki nie przywykły do wysłuchiwania komplementów na swój temat, więc nadmiar miłych słów pod ich adresem "może je przestraszyć".

Społeczeństwo
Rosyjska dziennikarka aresztowana za posty w mediach społecznościowych sprzed lat
Społeczeństwo
Korei Południowej grozi załamanie rynku wewnętrznego. Kraj się wyludnia
Społeczeństwo
Chińczycy wysłali sondę kosmiczną na "ciemną stronę Księżyca"
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Arizona: Spór o zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnej. Jest decyzja Senatu