Kanadyjski raper i kilku innych celebrytów, w tym gwiazda social mediów Kylie Jenner, zostali ostatnio zaatakowani w sieci za używanie swoich prywatnych odrzutowców do krótkich podróży, które można było wykonać korzystać z samochodu lub transportu publicznego.

W ciągu ostatnich sześciu tygodni prywatny Boeing 767 Drake'a odbył siedmiominutowy lot, 12-minutowy lot i 14-minutowy lot, wszystkie pomiędzy Toronto a pobliskim Hamilton.

Podczas 14-minutowego lotu samolot spalił ponad 1500 litrów paliwa i wyemitowała cztery tony CO2, tyle samo ile tworzy przez cały rok przeciętna osoba.

Odpowiadając na Instagramie na krytykę tych lotów, Drake odpowiedział, że krótkie loty polegały na przetransportowywaniu samolotów na lotniska. "Nikt nie uczestniczył w tym locie" - napisał raper.

Część fanów muzyka odpowiedziało na ten wpis wsparciem, inni zwrócili uwagę, że spowodowane tym zanieczyszczenie jest jeszcze bardziej bezsensowne. 

Prywatne odrzutowce przyczyniają się do kryzysu klimatycznego, emitując rocznie ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych, czyli więcej niż Dania.

Ponieważ przewożą tak niewiele osób, są od pięciu do 14 razy bardziej szkodliwe dla środowiska niż samoloty komercyjne, w przeliczeniu na jednego pasażera, i 50 razy bardziej szkodliwe niż pociągi - stwierdzili naukowcy.

Wpływ Drake'a na klimat jest większy niż wielu innych celebrytów posiadających prywatne odrzutowce ze względu na ogromne rozmiary jego osobistego samolotu. Boeing 767 o wartości 185 mln dolarów, który został nazwany "Air Drake", zazwyczaj mieści setki osób na lotach komercyjnych, ale został zmodyfikowany do własnych upodobań rapera.