Ukraina od 116 dni odpiera rosyjską inwazję, która rozpoczęła się 24 lutego atakiem na terytorium Ukrainy z trzech stron (w tym z terytorium Białorusi). W pierwszej fazie wojny Rosjanie prowadzili m.in. ofensywę w kierunku Kijowa, ale zostali zatrzymani i na początku kwietnia wycofali swoje siły z północnej Ukrainy.

Od 19 kwietnia na wschodzie Ukrainy trwa bitwa o Donbas, w której celem Rosjan jest opanowanie terytoriów obwodów ługańskiego i donieckiego.

Czytaj więcej

Olaf Scholz broni polityki Angeli Merkel wobec Rosji

Rosjanie zajęli też położony na południu Ukrainy obwód chersoński i część obwodu zaporoskiego, a także położony w obwodzie donieckim Mariupol. Te zdobycze terytorialne umożliwiły ustanowienie korytarza lądowego łączącego anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym (społeczność międzynarodowa nie uznała legalności tej aneksji) z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zachód już przed wybuchem wojny zaczął dostarczać Ukrainie ręczne zestawy przeciwpancerne, ręczne zestawy przeciwlotnicze i amunicję. W pierwszej fazie wojny Ukraińcy domagali się zamknięcia nieba nad Ukrainą i dostarczenia nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych. Potem - gdy jasne stało się, że Rosjanie szykują się do wielkiej ofensywy w Donbasie - Ukraina zaczęła domagać się ciężkiego sprzętu - czołgów, artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Poradzieckie czołgi T-72 przekazały Ukrainie najpierw Czechy, a potem m.in. Polska. Amerykanie zaczęli wysyłać na Ukrainę haubice M777, a wraz z rozwojem ofensywy Rosjan w Donbasie USA podjęły decyzję, by przekazać Ukrainie wyrzutnie rakiet M142. Wyrzutnie rakiet M270 zdecydowali się przekazać Ukrainie Brytyjczycy, a samobieżne haubice przekazują Ukraińcom również m.in. Francuzi i Polacy, wkrótce takie haubice mają też przekazać Ukraińcom, Holendrzy i Niemcy.

Zachód udziela też Ukrainie pomocy finansowej pozwalającej na utrzymanie funkcjonowania administracji. UE zadeklarowała przekazanie Ukrainie na ten cel ok. 9 mld euro.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Zachód udziela walczącej z Rosją Ukrainie wystarczającego wsparcia.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 27,9 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 45,9 proc. ankietowanych.

26,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Wsparcie jako zbyt małe częściej oceniają mężczyźni (51%) niż kobiety (42%). Pomoc Zachodu za niewystarczającą uważa co druga osoba (51%), która skończyła 50 lat i podobny odsetek respondentów z wykształceniem wyższym (50%). Częściej niż ogół badanych zaangażowanie państw zachodnich w pomoc za zbyt małe uważają mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.06-15.06.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.