Trudeau o uczestnikach "Konwoju Wolności": Garstka ludzi machających swastykami

Policja w Ottawie poinformowała w poniedziałek, że zarekwirowała tysiące litrów benzyny i usunęła z ulic miasta cysternę w ramach działań mających zakończyć trwający od wielu dni protest uczestników tzw. Konwoju Wolności. Jednocześnie sąd tymczasowo zakazał uczestnikom "Konwoju Wolności" ogłuszającego trąbienia, które denerwowało mieszkańców stolicy Kanady.

Publikacja: 08.02.2022 04:41

Członkowie "Konwoju Wolności" w Ottawie

Członkowie "Konwoju Wolności" w Ottawie

Foto: AFP

arb

Ottawa jest od 11 dni zablokowana przez uczestników "Konwoju Wolności", na który składają się kierowcy ciężarówek i inni kierowcy. Początkowo uczestnicy protestu protestowali przeciwko nakazowi szczepień na COVID-19 dla kierowców ciężarówek regularnie przekraczających granicę z USA, obecnie jednak protest rozszerzył się i obejmuje sprzeciw wobec całej polityce rządu w zakresie ochrony zdrowia publicznego w czasie epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej

"Konwój Wolności" w Kanadzie. Burmistrz Ottawy: Protestujących jest więcej niż mamy policjantów

Premier Justin Trudeau, który w poniedziałek pojawił się publicznie po raz pierwszy od tygodnia (w ostatnich dniach przebywał w izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem), oświadczył, że protest musi się zakończyć. Trudeau potępił jednocześnie taktykę stosowaną przez uczestników protestu. 

Trudeau: Garstka ludzi, którzy machają swastykami

- To historia o kraju, który przeszedł przez pandemię dzięki temu, że był zjednoczony i garstka ludzi, którzy krzyczą i machają swastykami, nie definiuje tego, kim są Kanadyjczycy - stwierdził szef rządu.

Władze Ottawy określają działania uczestników protestu mianem "oblężenia" stolicy

Trudeau wraz z rodziną opuścił Ottawę i udał się do nieujawnionego publicznie miejsca w momencie, gdy "Konwój Wolności" dotarł do Ottawy.

W Kanadzie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 79 proc. obywateli dopuszczonych do programu szczepień. Jednocześnie ostatnie sondaże wskazują, że w kraju rośnie niezadowolenie z powodu obowiązujących w Kanadzie obostrzeń.

Władze Ottawy określają działania uczestników protestu mianem "oblężenia" stolicy. Komendant stołecznej policji, Peter Sloly poinformował jednak w poniedziałek, że aktywność protestujących w ostatnich dniach zmniejszyła się. W ostatni weekend na ulicach Ottawy ruch blokowało ok. 1 tysiąca ciężarówek i 5 tys. protestujących, podczas gdy tydzień wcześniej były to 3 tysiące ciężarówek i 10-15 tys. protestujących.

- Obniżamy temperaturę (protestu) na wszelkie możliwe sposoby - mówił Sloly.

Trąbienie i groźby

Protest uczestników "Konwoju Wolności" był zasadniczo pokojowy, ale mieszkańcy Ottawy skarżyli się na głośne trąbienie klaksonami przez jego uczestników. W poniedziałek sąd wydał obowiązujący 10 dni zakaz używania sygnałów dźwiękowych przez uczestników protestu w centrum Ottawy. Zakaz został wydany w ramach rozpatrywania pozwu zbiorowego złożonego w imieniu mieszkańców Ottawy, z których część twierdzi, że obecnie nie czuje się bezpiecznie w bezpośrednim sąsiedztwie swoich domów.

Zastępca komendanta policji Ottawy, Steve Bell, powiedział miejskim radnym, że policja otrzymała "groźby wobec uczestników życia publicznego" w czasie protestu i prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Od niedzieli w Ottawie obowiązuje stan wyjątkowy, a policja rekwiruje zapasy benzyny kierowców i likwiduje ich obozowiska w mieście.

W weekend do protestów i kontrprotestów wobec polityki rządu Kanady w zakresie ochrony zdrowia publicznego doszło w innych dużych kanadyjskich miastach, w tym w Toronto.

Społeczeństwo
Migranci nie rezygnują z planów dostania się do USA. Decydują się na trudniejsze sposoby
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Społeczeństwo
Jeden Kanadyjczyk zarabia na groźbach Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Donald Trump ułaskawia działaczy antyaborcyjnych
Społeczeństwo
Miliony Ukraińców chcą wyjechać. Kto odbuduje zrujnowany wojną kraj?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczeństwo
Sondaż w USA. Czy Amerykanie rzeczywiście chcieliby deportacji wszystkich nielegalnych migrantów?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej