W ubiegłym tygodniu w Grodnie zatrzymany został dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Wcześniej aresztowana została Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził "bardzo zdecydowany sprzeciw" w związku z sytuacją. - Apelujemy do władz białoruskich, ażeby przestały szykanować Polaków - mówił.

Dowiedz się więcej:
Premier apeluje do władz Białorusi o nieszykanowanie Polaków
Andrzej Poczobut zatrzymany na Białorusi
Andżelice Borys grozi 12 lat łagrów

- Zaproponuję naszym partnerom litewskim i łotewskim pewne ograniczenia dotyczące przepływu towarów po to, żeby w realny sposób władze białoruskie odczuły to, że w taki sposób prowadzona walka z Polakami musi się jednocześnie odbić na tym, w jaki sposób my odpowiadamy na tę sytuację poprzez poszczególne kroki, nie tylko dyplomatyczne, nie tylko wzywanie i protestowanie, ale również konkretne kroki po stronie gospodarczej - deklarował Mateusz Morawiecki.

W związku z działaniami białoruskich władz względem polskiej mniejszości powstała petycja w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi, której autorem jest Piotr Kościński, dziennikarz, wykładowca, prezes Fundacji Joachima Lelewela.

"Od ponad pół roku po sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborach prezydenckich na Białorusi trwa terror, którego celem jest zdławienie wolnościowych i demokratycznych aspiracji Białorusinów. Towarzyszy mu wysokie natężenie antypolskiej propagandy, która za wszystko co się dzieje obwinia inspirację zewnętrzną, a przede wszystkim Polskę i Polaków. Teraz fala represji dotknęła bezpośrednio polską mniejszość i jej liderów" - przekonują sygnatariusze.

W tekście petycji czytamy, że działaczom Związku Polaków na Białorusi stawiane są "całkowicie bezpodstawne zarzuty siania nienawiści między narodami i propagowania nazizmu". "Poważnie zagrożone jest polskie szkolnictwo w tym kraju, a przede wszystkim nauczające języka polskiego polskie szkoły społeczne prowadzone przez ZPB i inne polskie organizacje" - podkreślono.

"Wyrażamy głębokie przekonanie, że Polska jako państwo powinna zademonstrować swą determinację w obronie zarówno polskiej mniejszości na Białorusi, jak i wolności i praw całego społeczeństwa białoruskiego, które się ich z taką determinacją domaga. Powinniśmy mobilizować w tej sprawie także naszych zagranicznych partnerów i międzynarodowe instytucje" - brzmi fragment petycji.

Sygnatariusze oświadczyli, że moralną powinnością jest "jednoznaczna postawa wobec skandalicznych naruszeń praw człowieka, jakie mają miejsce na Białorusi" oraz "sprzeciw wobec prześladowań dotykających polską mniejszość i całe białoruskie społeczeństwo".

Pod petycją podpisali się przedstawiciele świata polityki, nauki, kultury i mediów.

Petycję można podpisać w internecie.