Sondaż: Polacy murem za protestem w Sejmie

Ankietowani popierają postulaty niepełnosprawnych, pod warunkiem że po ich spełnieniu sami na tym nie stracą.

Aktualizacja: 15.05.2018 08:45 Publikacja: 14.05.2018 19:20

Sondaż: Polacy murem za protestem w Sejmie

Foto: AFP

Niemal 80 proc. respondentów popiera wprowadzenie 500 zł dodatku rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dorosłych. Uważają także, że przy przyznawaniu tych pieniędzy nie powinno być brane pod uwagę kryterium dochodowe – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej".

Gdyby to świadczenie zostało wprowadzone w życie, byłoby to spełnienie pierwszego postulatu protestujących w Sejmie i zakończyłoby trwający od 27 dni spór niepełnosprawnych z rządem.

Przeciwko dodatkowemu wsparciu dorosłych niepełnosprawnych opowiedziało się blisko 15 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma 5 proc. respondentów.

W większości ankietowani (83,2 proc.) poparli także pomysł zrównania renty socjalnej z najniższym świadczeniem wypłacanym przez ZUS.

Wyborcy PiS ostrożni

Szerokie poparcie społeczne dla protestujących nie przekłada się jednak na zwiększenie chęci wśród rządzących na jak najszybsze zakończenie sporu. – Ta sprawa nie elektryzuje jednak opinii publicznej tak mocno jak na przykład wydłużenie wieku emerytalnego, co przyczyniło się przecież do przegranej PO w ostatnich wyborach – mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Dlatego też partia rządząca nie dąży do szybkiego zakończenia tego sporu – wyjaśnia.

Tym bardziej że wśród wyborców PiS odsetek popierających postulaty protestujących jest najniższy i wynosi 56 proc. Dla porównania – wszyscy ankietowani wyborcy PO, PSL, SLD i Kukiz'15 opowiadają się za przyznaniem niepełnosprawnym dodatkowych 500 zł. Wśród zwolenników PO rozwiązanie to popiera 94 proc. respondentów.

Postulaty niepełnosprawnych częściej popierają także niewierzący i niepraktykujący (95 proc.) niż wierzący i praktykujący regularnie (70 proc.). Ponadto wśród przeciwników dodatku jest także przewaga osób powyżej 60. roku życia i mieszkańców wsi.

Wyprawka czy dodatek?

Jednak poparcie dla postulatów zgłaszanych przez protestujących spada, gdy pojawia się pomysł, by w zamian za dodatek dla niepełnosprawnych rząd zdecydował o opóźnieniu wypłaty 300 zł na wyprawkę szkolną.

W takiej sytuacji odsetek zwolenników dodatku rehabilitacyjnego zmniejsza się do 52 proc. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się co trzeci ankietowany. Zdania nie ma niemal 13 proc. respondentów.

Najwięcej zdecydowanie przeciwnych opóźnieniom jest wśród zwolenników PiS – 29 proc., raczej przeciwnych jest 21 proc.

– To pokazuje, że poparcie dla protestujących jest widoczne głównie na poziomie deklaracji, mniej jest chęci realnej pomocy – podkreśla Chwedoruk.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przeciągający się pobyt w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów zaczyna wszystkich męczyć. Protestujący podkreślają, że bez dodatku rehabilitacyjnego nie wyjdą z parlamentu. I nie ma dla nich znaczenia fakt, że powstały już dwie ustawy poprawiające sytuację osób niepełnosprawnych – wyższa renta socjalna (prezydent podpisał ją w poniedziałek) i ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych.

Rządzący czekają

Tę ostatnią protestujący nazywają jednak „wydmuszką". – Nie zgadzamy się z tym, co mówi pani Beata Szydło i pan Terlecki, że zostały spełnione postulaty – mówiła podczas konferencji prasowej Iwona Hartwich, liderka protestujących.

Dla protestujących pewnego rodzaju pocieszeniem był wpis marszałka Marka Kuchcińskiego na Twiterze, który ukazał się w niedzielę: „Chcemy znaleźć rozwiązanie, które spowoduje, że protestujący wyjdą z Sejmu z podniesioną głową."

– Ten spór będzie trwał dotąd, dopóki będą nim interesowały się media. Gdy informację o nim przestaną się pojawiać, protestujący będą bardziej skłonni do ugody. I zapewne partia rządząca czeka na ten moment – podsumowuje Chwedoruk.

Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń