Pomoc w popełnieniu samobójstwa mogą uzyskać pełnoletnie osoby, które cierpią na nieuleczalną chorobę w fazie terminalnej lub na trwałe i wyniszczające schorzenie.

Austriacki parlament zatwierdził przepisy w grudniu, po tym, jak orzeczenie w tej sprawie wydał Trybunał Konstytucyjny.

Dorośli, którzy zechcą w ten sposób zakończyć swoje życie, muszą mieć postawioną diagnozę, a dwaj lekarze, w tym jeden specjalista medycyny paliatywnej, muszą potwierdzić, że chory jest zdolny do podejmowania niezależnych decyzji.

Czytaj więcej

Portugalia drugi raz w tym roku zalegalizowała eutanazję

Chory, który spełni te warunki, będzie miał  czas na zastanowienie się, czy nadal podtrzymuje swoją decyzję - będzie to 12 tygodni lub 2 tygodnie, jeśli cierpi na nieuleczalną chorobę.

Jeśli po tym czasie będą trwać w swoim postanowieniu, medykamenty powodujące śmierć chorzy otrzymają w aptece, po uprzednim powiadomieniu prawnika lub notariusza.

Aby zapobiec nadużyciom, adresy aptek, które sprzedają takie leki, będą ujawniane tylko tym prawnikom i notariuszom, którzy otrzymają powiadomienie.

Do tej pory, zgodnie z austriackim prawem, każdemu, kto nakłonił kogoś do samobójstwa lub pomógł mu się zabić, groziło do pięciu lat więzienia. Absolutny zakaz wspomaganego umierania został zniesiony w zeszłym roku przez sąd federalny, który orzekł, że  taki zapis "narusza prawo do samostanowienia”.

Wspomagane samobójstwo jest dozwolone w Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Holandii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ