Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 19:40 Publikacja: 02.11.2021 11:23
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i dr hab. Paweł Skrzydlewski podczas uroczystości wręczenia dokumentu nadania statutu Akademii Zamojskiej.
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Skrzydlewski, który zasłynął wypowiedzią o „gruntowaniu cnót niewieścich” w kontekście priorytetów polityki oświatowej, po wakacyjnej przerwie powrócił w październiku na antenę Radia Maryja ze swoim felietonem „Spróbuj pomyśleć”. Tematem przewodnim jego ostatniego odcinka była „jedność”.
- Jedność jest wielkim dobrem wszystkiego, co jest na tym świecie. Bez uszanowanie prawa i jedności nie ma bytowania czegokolwiek. Jedność jest także dobrem naszych rodzin, wspólnoty narodowej i państwowej, a także Kościoła powszechnego. Z doświadczenia wiemy, że nie jest łatwo ją zachować i umacniać, bo w każdym z nas jest obecny zaczyn zła, nazywany w języku łacińskim „lex fomitis”, czyli prawo - zarzewie zła. Ono skłania nas do niszczenia jedności, do podziałów, które kończą się utratą nie tylko tożsamości własnej, ale w ogóle istnienia - rozpoczął swój felieton filozof, dodając, że „to, co w sobie wewnętrznie skłócone, nie może trwać, rozwijać się i umacniać swojego bytu”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W Kancelarii Premiera odbyło się pilne spotkanie z udziałem premiera Donalda Tuska, szefa MSWiA Tomasza Siemonia...
62,1 proc. respondentów popiera całkowity zakaz sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych – wynika...
Wyrok sądu miał zakończyć czteroletnią tułaczkę rodzin ze Staszowa. Miasto ma odbudować zniszczoną kamienicę. Za...
Kluczowe jest, żeby młodzi ludzie zrozumieli, czym był Holokaust, jakie mechanizmy doprowadziły do wykluczenia,...
Słowa „tu nic się nie dzieje” wracają tu do mnie refrenem. Ruch Obrony Granic nie zdobył sympatii mieszkańców Sł...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas