Wyspy Owcze wybiły 1400 delfinów. Ocenią obecne przepisy

Wyspy Owcze, autonomiczne terytorium Danii, ponownie przyjrzą się praktyce polowania na delfiny po tym, jak oburzenie w tym tygodniu wywołała rzeź ponad 1400 ssaków.

Publikacja: 17.09.2021 13:36

Wyspy Owcze wybiły 1400 delfinów. Ocenią obecne przepisy

Foto: PAP/DPA

- Rząd postanowił przeprowadzić ocenę przepisów dotyczących połowu delfinów - powiedział premier Bárður Nielsen

- Chociaż te polowania są uważane za zrównoważone, będziemy uważnie przyglądać się polowaniom na delfiny i temu, jaką rolę powinny one odgrywać w społeczeństwie Wysp Owczych - dodał.

Decyzja rządu to reakcja na powszechne oburzenie związane z wybiciem ponad 1400 delfinów w niedzielę. W ramach tradycyjnego "grindadrap" myśliwi otaczają łodziami ssaki, a następnie kierują je w stronę zatoki. Zwierzęta są wyrzucane na brzeg, a następnie zabijane. 

Każdego roku podczas takiego polowania ginie około 600 grindwali. W tym roku z rąk mieszkańców wyspy zginęło ponad 1420 delfinowców białobokich.

Czytaj więcej

Duńskie "polowanie" na wodach przy Wyspach Owczych ciągle zgodna z prawem

"Od dawna uznaje się na arenie międzynarodowej, że polowanie na grindwale na Wyspach Owczych jest zrównoważone, a ich liczba w północno-wschodnim Atlantyku jest obfita" - przekazał rząd.

Potwierdzono, że sytuacja, do której doszło 12 września, była wyjątkowa z powodu liczby ssaków, co spowodowało, że ubój trwał wyjątkowo długo. 

Sea Shepherd, organizacja charytatywna, która prowadzi kampanie przeciwko polowaniom na wieloryby i delfiny, opisała to zdarzenie jako barbarzyństwo.

- Jeśli nauczyliśmy się czegoś z tej pandemii, to jest fakt, że musimy żyć w zgodzie z naturą, a nie ją wymazywać - powiedział Sea Shepherd, Alex Cornelissen

Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy