Film "Kler", nagrodzony przez publiczność i dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wszedł na ekrany kin 28 września. W Ostrołęce widzowie filmu jednak nie zobaczą.

W programie jedynego kina w mieście, w "Jantarze", będącym częścią Ostrołęckiego Centrum Kultury, film nie jest przewidziany. Na pytania zainteresowanych obejrzeniem filmu widzów, jaki jest powód tej decyzji, kino odsyła do władz.

Media sugerują, że za decyzją o niewpuszczeniu "Kleru" na ekran ostrołęckiego kina stoi prezydent miasta. Janusz Kotowski, który pełni tę funkcję od 12 lat, jest bowiem członkiem PiS, z wykształcenia teologiem, pracującym niegdyś jako katecheta. To właśnie jemu podlega Ostrołęckie Centrum Kultury, a więc i kino "Jantar". 

Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak czytamy w opublikowanym komunikacie:

"Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę niewyświetlania filmu „Kler” w Ostrołęce.

O fakcie tym poinformowały media: Taką decyzję podjęły władze miasta, które mają wpływ na repertuar wyświetlany w kinie prowadzonym przez lokalny ośrodek kultury

Konstytucja w art. 54 stanowi:

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

W artykule 73 Konstytucja gwarantuje zaś
Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury."