Zarządzający świątynią Sabarimala, którą co roku odwiedzają dziesiątki milionów pielgrzymów twierdzili, że zakaz wejścia dla kobiet w wieku od 10 do 50 lat jest kluczowy dla obrzędów związanych z głównym bóstwem czczonym w świątyni, Ajjappanem, który, według wierzeń, przez wieczność będzie zachowywać celibat.

X

Reuters przypomina, że w niektórych częściach Indii kobiety w okresie miesiączki uważane są za nieczyste - przez co zabrania się im wstępu do konkretnych miejsc.

Tymczasem sędzia Dipak Misra uzasadniając zniesienie zakazu wstępu kobiet do świątyni Sabarimala podkreślił, że takie ograniczenia "nie mogą być traktowane jako kluczowe dla praktyk religijnych".

Sędzia podkreślił, że patriarchalny charakter religii nie może być dozwolony jako górujący nad "elementami czystego oddania zrodzonego z wiary oraz wolnością praktykowania i wyznawania własnej religii".

To kolejny w ostatnich tygodniach wyrok indyjskiego Sądu Najwyższego oznaczający odejście od obowiązujących od dziesięcioleci przepisów. Wcześniej Sąd Najwyższy zniósł przepis kryminalizujący stosunki seksualne mężczyzny z zamężną kobietą (groziło za to do pięciu lat więzienia), a wcześniej zniósł zakaz utrzymywania stosunków homoseksualnych.

W przypadku wyroku w sprawie świątyni Sabarimala jej władze już zapowiedziały odwołanie się od wyroku.