Stanislav Penc właśnie rozpoczął kampanię na rzecz legalizacji marihuany. Wydrukował pięć tysięcy plakatów, na których sam, z długimi włosami, stoi w krzakach konopi indyjskich rosnących za jego domem. Pod spodem napis: „Zdrowo żyć – swobodnie myśleć”.
– Plakaty pojawią się przede wszystkim w Pradze, głównie tam, gdzie są duże skupiska młodych ludzi. Na przykład w klubach – mówi „Rz”. Dlaczego? Jego zdaniem wielu Czechów pali marihuanę w celach medycznych lub relaksacyjnych, nie ma sensu ich za to karać.
– U nas to wciąż temat tabu. Gdy ktoś zaczyna mówić o marihuanie i medycynie, władze ucinają dyskusję. Trzeba wreszcie zacząć otwartą debatę – przekonuje. Na razie za nielegalne uprawianie konopi grozi mu do trzech lat więzienia. Taki wyrok wydano właśnie na 61-latka z Czeskiego Krumlova. – Nie boję się. Kiedy się walczy, trzeba ponosić ryzyko – mówi Penc.
Uprawa konopi indyjskich jest zakazana prawie w całej Europie. Tylko w nielicznych krajach, np. w Holandii i Szwajcarii, uprawy są dozwolone, ale tylko „na użytek domowy”.
Niedawno brytyjski sąd skazał na 250 godzin prac społecznych 68-letnią babcię dwóch wnuków, u której znaleziono plantację zakazanej rośliny. Patricia Tabran tłumaczyła, że zasiała konopie, by leczyć się z depresji po śmierci 14-letniego syna w 1975 roku i uśmierzyć ból po dwóch wypadkach samochodowych.