W Polsce na stres cierpi 36 procent czynnych zawodowo osób. Profesor Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy podkreśla, że to nowe zagrożenie pojawiło się w coraz bardziej technicznie bezpiecznym środowisku.
Z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że przyczyną stresu jest między innymi wprowadzanie nowych form pracy i modeli zatrudnienia. Chodzi zwłaszcza o pracę tymczasową, telepracę czy elastyczne formy czasu pracy. Konsekwencją tych nowych zjawisk na rynku pracy są na przykład ograniczony dostęp do świadczeń pracowniczych lub ich brak, nieregularne dochody, niepewność zatrudnienia i obawa przed utratą pracy oraz środków do życia.
Do tego dochodzi przemęczenie, brak równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i w efekcie rodzi się stres. Ten zaś jest odpowiedzialny za ponad 60 procent wszystkich wypadków przy pracy.
[srodtytul]A pracodawcy lekceważą...[/srodtytul]
Tymczasem polska Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że pracodawcy nie mają wiedzy dotyczącej przyczyn stresu zawodowego oraz najprostszych sposobów jego zmniejszania.