Wigilie dla potrzebujących w całym kraju

Wspólne życzenia, kolędowanie i świąteczne potrawy. 18 grudnia w wielu polskich miastach odbędą się Wigilie, zorganizowane przez samorządy.

Aktualizacja: 18.12.2016 09:15 Publikacja: 18.12.2016 09:03

Warszawskie Spotkanie Wigilijne 2015

Warszawskie Spotkanie Wigilijne 2015

Foto: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

W Krakowie świąteczne spotkanie dla potrzebujących i bezdomnych już po raz dwudziesty organizuje przedsiębiorca - Jan Kościuszko.

Do Wigilii zostało sześć dni. Tradycją są już samorządowe spotkania wigilijne organizowane przez władze miast i miasteczek w weekend poprzedzający 24 grudnia. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Gdańsku, czy Białymstoku.

Kolędy i pierogi

W stolicy zorganizowane zostanie XIII już Warszawskie Spotkanie Wigilijne, które rozpocznie się o godz. 11 na pl. Teatralnym. Tradycyjnie będą życzenia prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, wspólne dzielenie się opłatkiem.

- Przybędzie św. Mikołaj z licznymi pomocnikami, którzy wspólnie z najmłodszymi stworzą prawdziwą fabrykę pierników, ozdób świątecznych i zabawek – zdradzają urzędnicy.

Uczestnicy spotkania wysłuchają też koncertu kolęd i pastorałek oraz obejrzą jasełka.

Wystąpią m.in. Jakub Jurzyk w towarzystwie dzieci, Karolina Jarzyńska, Zuzanna Mulec, zespół Tańcograjka i Chór Wychowanków hm Wł. Skoraczewskiego.

Przedstawiciele straży miejskiej oraz Bractwo Kawalerów Gutenberga zorganizują warsztaty plastyczne, podczas których każdy będzie mógł wykonać ozdoby choinkowe i współtworzyć ogromny łańcuch życzeń, a studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego udzielą porad prawnych.

Nie zabraknie poczęstunku. Mieszkańcy będą mogli spróbować bigosu z grzybami, pierogów z kapustą, barszczu czerwonego, pasztecików z kapustą czy drożdżówek z makiem. Impreza ma potrwać do 15.

Miejska wigilia w Zielonej Górze zacznie się dziś o 11.30 na Starym Rynku. Rozpocznie ją koncert kolęd i pastorałek.

- Na plenerowej scenie wystąpią soliści, zespoły i chóry – opowiada Monika Zapotoczna, z urzędu miasta. Dla mieszkańców przygotowane będą tradycyjne potrawy: pierogi, barszcz, kapusta z grzybami.

O godz. 15 życzenia świąteczne złożą im biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński i prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, a harcerze przekażą mieszkańcom światełko betlejemskie. – Wigilia miejska jest tradycją w Zielonej Górze.

- Co roku uroczystość przyciąga liczną grupę mieszkańców i gości, integruje społeczność miasta, wprowadza w nastrój świąt Bożego Narodzenia – mówi Monika Zapotoczna.

Życzenia od biskupów

Świętować będą też dziś mieszkańcy Białegostoku.

Tegoroczna Wigilia Miejska rozpocznie się o godz. 14 pod ratuszem na Rynku Kościuszki.

Życzenia mieszkańcom złożą biskupi kościoła katolickiego i prawosławnego oraz prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Świąteczne kolędy zaśpiewają: Młodzieżowy Chór Winnica, chór dziecięcy z Zespołu Szkół Niepublicznych im. Świętych Cyryla i Metodego, prawosławne chóry z parafii Św. Eliasza i parafii Św. Jerzego, chór Totus Tuus. Wystąpi także Szkoła Estradowa im. Anny German, a także chór Komendy Wojewódzkiej Policji.

Na uczestników uroczystości będą czekać wigilijne potrawy: 18 tysięcy pierogów, tysiąc bochenków chleba, 800 kg bigosu, 300 kilogramów śledzi. Nie zabraknie także sałatek i ryby smażonej.

W Gdańsku orszak aniołów, kolędników i aktorów, przebranych w stroje gdańskie, przejdzie ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą stanie symboliczny wigilijny stół.

Wolontariusze obdarują mieszkańców opłatkiem i zimnymi ogniami, a władze miasta i dostojnicy kościoła złożą życzenia.

Będzie też tradycyjne, wspólne śpiewanie kolęd. W tym roku wyjątkowe, bo odbędzie się  przy akompaniamencie carillonu z Ratusza Głównego Miasta.

- Śpiewanie kolędy przy akompaniamencie dzwonów jest niecodzienne i przyciąga ludzi. Carillon słychać z oddali, więc ta szczególna atmosfera świąt unosi się nad miastem – mówi Szymon Wróblewski, dyrektor Plamy Gdańskiego Archipelagu Kultury, który jest organizatorem spotkania. Impreza zacznie się o godz. 16.

Paczki dla potrzebujących

W Krakowie na Rynku Głównym dziś - XX Jubileuszowa Wigilia Jana Kościuszko dla osób Bezdomnych i Potrzebujących.

- Tegoroczna Wigilia będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Po raz pierwszy w historii wydarzenia osoby potrzebujące otrzymają nie tylko gorące posiłki i paczki świąteczne, ale będą mogły skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej – zapowiadają organizatorzy.

Na Rynku Głównym powstanie polowy szpital, którego personel w ciągu dnia przebada nawet kilkaset osób.

W specjalnie przygotowanych namiotach lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej będą troszczyć się o stan zdrowia zgromadzonych na Rynku osób.

Wigilia pod gołym niebem Jana Kościuszko jest już tradycją. W 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków.

W ubiegłym roku przekroczono liczbę 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw, a tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie.

Do potrzebujących trafi kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów, a w organizację spotkania jest ponad stu wolontariuszy. Życzenia mieszkańcom i potrzebującym złoży prezydent miasta Jacek Majchrowski.

W Bydgoszczy spotkanie wigilijne odbędzie się 22 grudnia o godz. 17 na Starym Rynku. Organizuje je samorząd razem z Caritasem.

Mieszkańcy złożą sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i wspólnie zaśpiewają kolędy i pastorałki z zespołami muzycznymi Effata, scholą Boże Nutki oraz Mały Projektem.

Jak zawsze będzie też można spróbować tradycyjnych świątecznych przysmaków jak pierogi, kapusta z grochem czy ryb.

W Krakowie świąteczne spotkanie dla potrzebujących i bezdomnych już po raz dwudziesty organizuje przedsiębiorca - Jan Kościuszko.

Do Wigilii zostało sześć dni. Tradycją są już samorządowe spotkania wigilijne organizowane przez władze miast i miasteczek w weekend poprzedzający 24 grudnia. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Gdańsku, czy Białymstoku.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Zmiana czasu 2024: Kiedy przestawić zegarek na czas letni?
Społeczeństwo
Polacy nie chcą być rozbrojeni. Boom na pozwolenia na broń
Społeczeństwo
Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Społeczeństwo
Ulotka wyborcza postawiła na nogi służby w Szczucinie. Co w niej było?
Społeczeństwo
Budowlańcy zgubili urządzenie promieniotwórcze. Jest nagroda dla znalazcy