Kapitan Timo Miettinen ze Sztabu Generalnego fińskiej armii uważa, że wzrost zainteresowania armią wśród kobiet to efekt zwiększonego zainteresowania fińską obronnością przez ogół mieszkańców kraju. - Media pełne są kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym w ostatnim czasie, a żołnierze są przedstawiani pozytywnie - podkreśla.
Większa liczba ochotniczek ma być również efektem aktywności fińskiej armii w mediach społecznościowych oraz ogólną sytuacją geopolityczną. 65-70 proc. z nich przeszło kursy z zakresu dowodzenia i zakończyło służbę w stopniu wyższym niż szeregowy.
Dotychczas przeszkolenie wojskowe odbyło w Finlandii ok. 7 tysięcy kobiet, które po zakończeniu szkolenia przeszły do rezerwy.
Ochotniczki, które zgłosiły się do służby wojskowej w tym roku, przejdą jeszcze kwalifikację wojskową w kwietniu, a następnie odbędą szkolenie, które rozpocznie się na początku 2018 roku. Niektóre mogą jednak rozpocząć służbę już w lipcu.
W Finlandii obowiązkową służbą wojskową objęci są wszyscy mężczyźni między 18 a 29 rokiem życia - szkolenie trwa od 165 do 347 dni (w zależności od stopnia z jakim poborowy opuszcza armię). Mężczyźni, którzy nie chcą służyć w wojsku, muszą odbyć służbę zastępczą.