Odrzucenie spadku wymaga sprawdzenia, czy zmarły nie zostawił testamentu i czy spadkobiercy testamentowi nie odrzucili spadku. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.
Czytaj także: Niechciany spadek łatwiej odrzucić
Testament może modyfikować określone w kodeksie cywilnym (ustawowe) zasady dziedziczenia i niektórych krewnych pomijać. Wtedy osoba, która nie chce spadku, winna go odrzucić zarówno na podstawie testamentu, jak i z ustawy.
Niechciane majątki
Oświadczenie o odrzuceniu spadku jest sposobem na uchronienie się przed długami spadkodawcy, np. niespłaconym kredytem. Oświadczenie to można złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu go do spadku (art. 1015 kodeksu cywilnego). Zwykle jest to dzień śmierci spadkodawcy, ale jeśli bliżsi spadkobiercy spadek odrzucają, np. dzieci, to dla wnuków wtedy dopiero zaczyna biec sześciomiesięczny termin.
Kwestia ta wynikła w sprawie, w której miasto Bydgoszcz wystąpiło do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mieszkance, która zalegała mu z zapłatą długu za wykup mieszkania, który przeszedł na spadkobierców. Miasto, jako wierzyciel, może zainicjować postępowanie o ustalenie spadkobierców, aby oni dług uregulowali.