Czy odmowę wypłaty nagrody musi zaakceptować związek
Funkcjonariuszka Służby Więziennej działająca aktywnie w związkach zawodowych nie dostała nagrody rocznej ze względu na otrzymanie negatywnej opinii służbowej. Uznała to za zmianę zasad wynagradzania i zaskarżyła decyzję dyrektora zakładu karnego do sądu. Jej zdaniem pracodawca nie miał prawa zmienić na niekorzyść jej warunków pracy i płacy bez zgody organizacji związkowej. Czy faktycznie przełożony powinien poczekać na stanowisko związków?
Nie. Jak uznał, bowiem WSA w Szczecinie w wyroku z 25 października 2006 r. (II SA/Sz 822/06) nagroda roczna nie stanowi elementu warunków płacy lub pracy a zatem nie przyznanie tego świadczenia funkcjonariuszowi Służby Więziennej nie stanowi jednostronnej zmiany warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika. Odmowa przyznania nagrody rocznej nie wymaga, więc zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej określonej w art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych.
Fakt zwolnienia funkcjonariusza Służby Więziennej z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej (art. 31 ustawy o związkach zawodowych), nie powoduje wyłączenia tego funkcjonariusza z podległości służbowej wobec przełożonego właściwego w sprawach osobowych. Pełnienie funkcji etatowej w zarządzie zakładowej organizacji związkowej nie powoduje też ustania stosunku służbowego funkcjonariusza SW powstałego w drodze mianowania.
Skoro nagroda roczna przyznawana jest jeden raz w roku i nie przysługuje funkcjonariuszowi za rok kalendarzowy, w którym wydano mu opinię o nieprzydatności na zajmowanym stanowisku w okresie służby stałej, a tak było w sytuacji opisanej w pytaniu, to trzeba uznać, że odmowa przyznania nagrody była zgodna z prawem.
podstawa prawna: art. 67 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 355 ze zm.)