Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia funkcjonariusza do służby na stanowisko równorzędne. Rekompensatą za okres pozostawania poza służbą jest przysługujące mu świadczenie pieniężne równe uposażeniu na stanowisku zajmowanym przed zwolnieniem, nie większe jednak niż za okres sześciu miesięcy i nie mniejsze niż za jeden miesiąc. Tak stanowi art. 42 ust. 5 ustawy o policji (dalej uop). Jest to jedyne przewidziane w ustawie o policji finansowe „zadośćuczynienie" za wadliwe zwolnienie funkcjonariusza ze służby. Przez to jednak, że okres, za jaki ono przysługuje, wliczany jest do wysługi lat, jego wysokość (a właściwie liczba miesięcy, za jakie zostało przyznane) ma także wpływ na inne uprawnienia funkcjonariusza.
Ustawa o policji nie określa jednak, czym powinni się kierować przełożeni, decydując o jego wysokości. Dlatego pomocne może tu być orzecznictwo sądów administracyjnych, które takie wskazówki wypracowało.
Dostaje każdy, bez wyjątku
Świadczenie, o którym mowa w art. 42 ust. 5 uop, przysługuje każdemu przywróconemu do służby funkcjonariuszowi bez względu na podstawę prawną tego przywrócenia. Bez znaczenia jest też, czy jest to w karierze takiej osoby pierwszy tego typu powrót do służby po zwolnieniu czy kolejny. Zgodnie bowiem z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 22 grudnia 2011 r. (III SA/Lu 355/11) każdorazowe przywrócenie policjanta do służby powoduje po stronie organu powinność przyznania świadczenia pieniężnego za okres pozostawania poza służbą.
Jednak już jego wysokość może być różna. Ustawa o policji wskazuje tylko minimalny i maksymalny próg tego świadczenia, nie określając żadnych przesłanek, jakimi powinien kierować się organ, ustalając jego wysokość w konkretnym przypadku.
Brak takich przesłanek nie oznacza jednak, że organ ma tu całkowitą swobodę. W orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że w tego rodzaju sprawach powinien on przede wszystkim brać pod uwagę okoliczności towarzyszące sprawie zwolnienia ze służby, a w szczególności to, jakie świadczenia w związku ze zwolnieniem funkcjonariusz otrzymał i jakie przysługiwały mu do dnia przywrócenia do służby.