Protesty medyków - Sejm odrzucił senackie poprawki i podtrzymał rządową wersję ustawy z siatką płac dla służby zdrowia

Mimo protestów medyków Sejm odrzucił senackie poprawki i podtrzymał rządową wersję ustawy z siatką płac dla służby zdrowia.

Aktualizacja: 15.06.2021 18:12 Publikacja: 15.06.2021 17:46

Protesty medyków - Sejm odrzucił senackie poprawki i podtrzymał rządową wersję ustawy z siatką płac dla służby zdrowia

Foto: PAP/Marcin Obara

– Ta ustawa zagraża bezpieczeństwu pacjentów – mówiła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, oceniając ustawę o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w publicznej ochronie zdrowia podczas protestu przedstawicieli medycznych, który rozpoczął się we wtorek o godz. 11 pod Sejmem. Pośród transparentów z hasłami „Nie ma medyków – nie ma leczenia” czy „Lekarzu, szacunku rządzących szukaj w innym kraju” (to plakat Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, z wizerunkiem ministra zdrowia) związkowcy protestowali przeciwko nowej siatce płac, która dla lekarza specjalisty przewiduje wynagrodzenie w wysokości 1,31 minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, dla diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją – 1,05, a pensję pielęgniarki po liceum medycznym i z wieloletnim doświadczeniem zrównuje z pensją rejestratorki po ogólniaku.

Mimo protestów Sejm odrzucił trzy poprawki zgłoszone przez Senat, zakładające podniesienie współczynników wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych, i projekt przyjął w kształcie, który zaproponował resort zdrowia. Za odrzuceniem poprawek głosowało 232 posłów, przeciw 223, trzech się wstrzymało.

Czytaj też:

NIK skontroluje dodatki covidowe dla medyków

Tuż przed głosowaniem do odrzucenia senackich poprawek przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski. Twierdził, że Senat „składa obietnice bez pokrycia”, bo koszty projektu rządowego to 8 mld zł w skali roku, a senackiego 12 mld zł. Dodał, że resort chce zbudować ścieżkę wzrostu najniższych wynagrodzeń do 2027 r., do którego ma osiągnąć cel wzrostu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB.

– Nie kończymy rozmów – zaznaczył.

Zdaniem medyków siatka płac zaproponowana przez resort świadczy o lekceważącym stosunku do nich i ich pracy.

– W czasach najgłębszej komuny, gdy stosunek do lekarzy był najgorszy, zagwarantowano lekarzom specjalistom 1,7 przeciętnego wynagrodzenia, a teraz partia, która chce uchodzić za antykomunistyczną, proponuje 1,31. Nie mam słów – mówił przewodniczący OZZL dr Krzysztof Bukiel.

A szefowa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska dodała, że 1,05 dla diagnosty ze specjalizacją to współczynnik, który podcina skrzydła.

– Być może trzeba było protestować na początku pandemii, kiedy nasza praca była tak potrzebna. Tymczasem my pracowaliśmy z całych sił. Teraz nam podziękowano – zauważyła gorzko.

Podobnie reagowały pielęgniarki i fizjoterapeuci.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach