Propozycja nowego uprawnienia dla farmaceutów padła podczas spotkania członków Naczelnej Rady Aptekarskiej z KPRM. Rozszerzenie uprawnień aptekarzy mogłoby pomóc w likwidacji wąskiego gardła w szczepieniach populacyjnych. Utworzyła je niedostateczna liczba zespołów szczepiących.

– Dziś mamy problem niedoboru szczepionek, ale gdy zostanie rozwiązany i szczepionki dojadą do Polski w odpowiedniej ilości, będziemy mierzyć się z brakiem uprawnionych – zwraca uwagę wiceprezes NRA Marek Tomków.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia: Lekarzy nie obowiązuje grupa "0"

Z naszych informacji wynika, że rząd dostrzega problem i rozważa przyznanie farmaceutom prawa do kwalifikowania do szczepień masowych przeciw Covid-19, do czego dziś uprawnieni są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Tym bardziej że zgodnie ze styczniowym stanowiskiem konsultantów krajowych medycyny rodzinnej i pediatrii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii rekomenduje, by kwalifikację ograniczyć do zebrania wywiadu, a badanie fizykalne przeprowadzać w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta.

Eksperci zaznaczają, że korzyści z szybkiego zaszczepienia większej liczby osób przewyższają ryzyko warunkowego odstąpienia od badania fizykalnego. Zastrzegają jednak, że w każdym punkcie szczepień powinien być zestaw przeciwwstrząsowy.

Na szkolenia ze szczepień organizowane przez NRA wspólnie z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zgłosiło się już ponad 4,5 tys. farmaceutów z całego kraju.

Jak podkreślają członkowie samorządu aptekarskiego, umożliwi to wsparcie zespołów szczepiących we wszystkich częściach Polski, również w małych szpitalach na obrzeżach województw, które borykają się z brakami kadry medycznej.

Jak podkreśla Michał Byliniak, były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), wiceprezes NRA oraz prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, ze szczepień w aptekach korzysta dziś kilkaset milionów pacjentów w Europie i na świecie.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

– To duże ułatwienie, szczególnie w sytuacji niedoboru lekarzy i pielęgniarek – zaznacza.