fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Ministerstwo Zdrowia: Lekarzy przy szczepieniu przeciwko COVID-19 nie obowiązuje grupa "0"

Szczepienie personelu medycznego przeciwko COVID-19
Szczepienie personelu medycznego przeciwko COVID-19
Fotorzepa/Jakub Czermiński
Medycy mogą zaszczepić się w dowolnym terminie - wyjaśnił resort zdrowia w odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że personel medyczny uprawniony do szczepień przeciwko Covid19 w ramach grupy „0" może w dowolnym terminie skorzystać z możliwości zaszczepienie się w każdym punkcie szczepień na terenie kraju - czytamy na stronie NIL.

Oznacza to, że osoby, które dotychczas nie skorzystały z możliwości zaszczepienia się mogą to zrobić. Chodzi m.in. o pracownice służby zdrowia, które są w ciąży albo karmią piersią. Resort wskazał, że wystarczy by medyk zapisał się na szczepienie w wybranym przez siebie punkcie i zarezerwował wolny termin.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień medycy znaleźli się w tzw. "grupie 0". To m.in. do nich trafiły pierwsze dawki szczepionki w kraju jako do osób najbardziej narażonych na zakażenie COVID-19.

Przypomnijmy, że Naczelna Izba Lekarska zaapelowała do resortu zdrowia ws. lekarzy, którzy mają przeciwskazania, ale po ich ustaniu chcieliby się zaszczepić. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się bez ograniczeń w postaci etapów programu.

Szef NIL zwrócił uwagę resortu na problem powrotu do pracy medyków, którzy mają przeciwwskazania do podania szczepionki. - (...) byliby zmuszeni do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki - wyjaśniał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA