- W regulaminie udzielania pomocy socjalnej uczniom, przyjętym przez radę gminy, przewidziano m.in. możliwość przyznawania stypendium w formie abonamentu internetowego, w celu ograniczenie występującego w gminie zjawiska wykluczenia informacyjnego i zacofania edukacyjnego młodzieży nieposiadającej dostępu do internetu. Czy taka forma pomocy jest zgodna z przepisami?
Tak. Zagadnienia związane z pomocą materialną dla uczniów reguluje nadal ustawa o systemie oświaty (dalej u.s.o.) – por. art. 15 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (DzU z 2017 r. poz. 60 ze zm.).
Zgodnie z art. 90c u.s.o. pomoc materialna dla uczniów ma charakter socjalny albo motywacyjny.
Świadczeniami o charakterze socjalnym są stypendium szkolne i zasiłek szkolny. Stypendium może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, gdy w rodzinie tej występuje np. bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność czy brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Do przewidzianych przez ustawodawcę form stypendium należą m.in.: całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, wykraczających poza zajęcia realizowane w ramach planu nauczania, pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym oraz świadczenie pieniężne (por. art. 90d ust. 2-5 u.s.o.).
Stypendium można udzielić w jednej lub kilku formach jednocześnie. Natomiast zasiłek może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, niezależnie od otrzymywanego stypendium (art. 90e u.s.o.). W myśl art. 90f u.s.o. rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, w którym określa w szczególności: