- wymiana lub likwidacja urządzeń lub systemów grzewczych bądź systemów podgrzewających wodę nastąpi w nie mniej niż 80 proc. wskazanych wyżej budynków,
- zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczone łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych będzie wynosić nie mniej niż 50 proc. energii finalnej,
- gmina zobowiąże się do zabezpieczenia w swoim budżecie środków, których suma będzie stanowić 30 proc. kosztów realizacji porozumienia, a w przypadku miast, których liczba mieszkańców przekracza 100 000 – więcej niż 30 proc. kosztów realizacji porozumienia.
Współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych będzie mogło obejmować m.in. koszty: docieplenia ścian, stropów, podłóg na gruncie, fundamentów, stropodachów lub dachów oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Porozumienie będzie zawierane, na wniosek gminy, na okres nie dłuższy niż 3 lata. Zastrzeżono, że gmina będzie musiała zapewnić utrzymanie efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych przez 10 lat od daty zakończenia realizacji porozumienia, w ramach którego te przedsięwzięcia zostały wykonane.
Przykład:
Załóżmy, że gmina zwróci się do ministra właściwego do spraw gospodarki z wnioskiem o zawarcie porozumienia w sprawie współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych. Będzie wówczas obowiązywać następujący tryb postępowania.
Minister powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 30 dni od dnia jego złożenia. Do terminu rozpatrzenia wniosku nie będą wliczane okresy opóźnień spowodowanych z winy gminy lub z innych przyczyn niezależnych od ministra. Nowelizacja określa szczegółowo jakie wymogi powinien spełniać wniosek gminy. W razie braków formalnych wniosku lub w razie braku dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia, minister wezwie gminę do uzupełnienia tych braków w wyznaczonym terminie. Minister, rozpatrując wniosek, weźmie pod uwagę m.in.: