Reklama
Rozwiń

Rada gminy nie ma pełnej swobody w kształtowaniu warunków opłaty prolongacyjnej

Wprowadzając uchwałę w sprawie opłaty prolongacyjnej nie można objąć nią również odsetek za zwłokę z tytułu odroczenia czy rozłożenia na raty podatku względnie zaległości podatkowej.

Publikacja: 13.08.2019 05:00

Rada gminy nie ma pełnej swobody w kształtowaniu warunków opłaty prolongacyjnej

Foto: Fotolia.com

Nasza rada miejska zamierza wprowadzić opłatę prolongacyjną, chodzi o dodatkowe wpływy do budżetu miasta. Ponieważ jest to opłata fakultatywna przewidujemy objęcie ją również wszelkich odsetek od zaległych podatków i zaległości podatkowych. Czy będzie to legalne rozwiązanie?

Analiza podanego zapytania wymaga odniesienia się do kilku aktów prawnych. Przede wszystkim jednak warto odnieść się do motywów którymi kieruje się rada miejska odnośnie wprowadzenia wspomnianej opłaty. Motywy są czysto ekonomiczne, ukierunkowane na zwiększenie dochodów gminy, i to z pewnością jest prawnie uzasadnione choćby z uwagi na art. 4 ust. 1 pk12 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Postanowiono tam, że źródłem dochodów własnych gminy są inne dochody należne gminie na podstawie odrębnych przepisów. W tej samej ustawie, w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawodawca skatalogował poszczególne podatki, stanowiące dochody gminy. Wśród nich są m.in. podatek od nieruchomości, rolny, leśny, czy od środków transportowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono