Jeśli kuratorium uchyli decyzję o skreśleniu z listy uczniów, szkoła musi przyjąć relegowanego. Rozstrzygnięcia kuratora nie może zaskarżyć ani dyrektor placówki, ani członek grona pedagogicznego. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych nauczyciel nie ma interesu prawnego w zakwestionowaniu decyzji, nawet gdy skreślenie nastąpiło w wyniku czynu naruszającego dobra tego nauczyciela.
– Strony nie są tu równe. Wynika to niewątpliwie z obowiązku nauki – komentuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Obraźliwy fotomontaż
Jedna ze spraw dotyczyła ucznia, który wraz z kolegą z klasy wykorzystał nielegalnie fotografię innego ucznia oraz nauczyciela, tworząc obraźliwy fotomontaż. Zdaniem pedagoga fotomontaż stawia go w bardzo niekorzystnym świetle, naraża na nieprzyjemności i powoduje pogorszenie stanu zdrowia. Sprawca uchwałą rady pedagogicznej został skreślony z listy uczniów. Kurator oświaty uchylił jednak tę decyzję. Nauczyciel, który znalazł się na fotomontażu, wniósł więc sprzeciw. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu nie był do tego uprawniony. Nie miał bowiem interesu prawnego w zakwestionowaniu decyzji.
Czytaj także: Nauczyciel nie może sprzeciwić się powrotowi ucznia
Jedyną stroną postępowania był skreślony uczeń. To on bowiem dysponuje samoistnym interesem prawnym wynikającym z prawa oświatowego i to jemu przysługują środki zaskarżenia. Decyzja o skreśleniu z listy kształtuje wyłącznie sytuację prawną ucznia. Nie ma wpływu na prawa i obowiązki nauczyciela.