Może natomiast żądać odszkodowania za szkody poniesione wskutek naruszenia jego praw. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2007 r.
Wyrok SN dotyczy zdarzeń, które miały miejsce w okresie obowiązywania starej ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości zastąpionej od 1 stycznia 1998 r. ustawą z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jednakże ich unormowania dotyczące uprawnień byłego właściciela nieruchomości, która stała się zbędna, bo cel wskazany w decyzji o wywłaszczeniu przestał istnieć, są bardzo podobne.
Nieruchomość o powierzchni ponad trzech hektarów była położona w Lublinie i według decyzji wywłaszczeniowej z 1965 r. miała być przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. W 1990 r. wskutek reformy samorządowej działka stała się własnością gminy. Domy mieszkalne nigdy na niej nie powstały. W 1996 r. gmina oddała tę nieruchomość w użytkowanie wieczyste zagranicznej firmie, która uzyskała potem decyzję ustalającą warunki zabudowy dla Centrum Handlowego Leclerc.
Gmina postąpiła wbrew obowiązującym wówczas art. 23 oraz art. 47 ust. 4 ustawy z 1985 r. Pierwszy z tych przepisów dawał byłym właścicielom i ich spadkobiercom pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości (podobnie art. 34 ust. 1 ustawy z 1997 r.). Jednocześnie nakazywał zawiadomienie właściciela o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. Artykuł 47 ust. 4 zabraniał użycia wywłaszczonej nieruchomości na cele inne niż określone w decyzji o wywłaszczeniu, chyba że właściciel nie zgodził się na jej zwrot. Natomiast art. 69 ustawy z 1985 r. nakazywał zwrot wywłaszczonej nieruchomości na rzecz poprzedniego właściciela na jego wniosek, jeśli nieruchomość ta stała się zbędna, gdyż cel, w którym została wywłaszczona, przestał obowiązywać (tak samo art. 136 ustaw z 1997 r., który nakazuje też informować o możliwości zwrotu).
Były właściciel Czesław J., gdy się dowiedział o sprzedaży, wystąpił na drodze administracyjnej o zwrot tej nieruchomości. Postępowanie to, już z udziałem jego spadkobierczyni, skończyło się w 2003 r. umorzeniem ze względu na art. 229 ustawy z 1997 r. Głosi on, że roszczenie o zwrot nieruchomości, która ma być przeznaczona na cel inny niż określony w decyzji o wywłaszczeniu, nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy z 1997 r. nieruchomość została sprzedana albo oddana w użytkowanie wieczyste osobie trzeciej i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej. Atak było w tym wypadku.