Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu operacyjnego:
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Nr i nazwa działania:
1.2 Infrastruktura ochrony środowiska
Całkowita wartość projektu:
11 371 594,47 zł
Wartość wkładu Unii Europejskiej:
8 387 290,72 zł
Wiele samorządów realizowało projekty infrastrukturalne. Dotyczyły one m.in. rozbudowy dróg, remontów obiektów użyteczności publicznej, szkolnych i edukacyjnych oraz związanych z ochroną środowiska. Wśród tych ostatnich można wskazać projekt zrealizowany przez gminę Mniszków w województwie łódzkim. Gmina ta jest położona nad pięknym Zalewem Sulejowskim. Zanim wybudowano oczyszczalnię ścieków, nieczystości komunalne trafiały do okolicznych wód. W oczywisty sposób wpływało to negatywnie na stan Zalewu Sulejowskiego.
Włodarze gminy postanowili zmienić ten stan. Rozpoczęte zostały dwie inwestycje. Pierwsza z nich polegała na budowie oczyszczalni ścieków typu ECOLO-CHIEF o przepustowości 400 metrów sześciennych na dobę. Inwestycja ta została ukończona pod koniec 2005 roku. Drugim przedsięwzięciem wpisującym się w całość spójnego projektu jest budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami dla miejscowości: Mniszków, Jawor, Kolonia Jawor i Radonia. W ramach tego drugiego projektu przewidziano budowę kanalizacji sanitarnej o długości ponad 27 km. Wybudowano dwie przepompownie ścieków oraz dziesięć urządzeń tłocznych przydomowych. Realizacja inwestycji przyczyniła się do poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie. Całkowita wartość projektu przekroczyła 11 milionów złotych. Zgodnie z regulacjami unijnymi, dzięki środkom z funduszy strukturalnych gmina otrzymała refundację 75 proc. poniesionych wydatków.
Janusz Ciesielski, wójt gminy Mniszków
Budowa oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji sanitarnej zapewniła gminie wiele korzyści. Najważniejsze z nich to: poprawa życia ludności, poprawa warunków technicznych i sanitarnych prowadzenia działalności gospodarczej w regionie, urbanistyczne przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe i turystyczno-rekreacyjne oraz rozwój gospodarczy, monitoring ilości ścieków odprowadzanych i oczyszczanych oraz uatrakcyjnienie trenu gminy jako miejsca zamieszkania, a także inwestowania gospodarczego. Dzięki tej inwestycji, niezbędnej z punktu widzenia polskich i europejskich standardów, liczymy na dalszy rozwój gospodarki lokalnej. Dobra infrastruktura jest tak naprawdę pierwszym i niezbędnym krokiem do przyciągnięcia kolejnych inwestorów i zwiększenia atrakcyjności regionu.
Wójt gminy Mniszków o inwestycji - video
Marek Wójcik, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich
Samorządy powiatowe wykazały się dużą aktywnością i skutecznością w zakresie pozyskiwania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Dzięki temu zrealizowanych zostało kilka tysięcy projektów mających znaczący wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy wspólnot samorządowych.
Doświadczenia powiatów wskazują na obszary problemowe, których rozwiązanie wpłynie w przyszłości na poprawę procesu wdrażania funduszy unijnych. Przede wszystkim należy zapewnić samorządom lokalnym większy niż dotychczas strumień finansowy środków unijnych, zwłaszcza na projekty z zakresu infrastruktury technicznej. Niezwykle istotne jest też dla samorządów ograniczanie biurokratycznych procedur związanych z przygotowywaniem wniosków aplikacyjnych i ich oceną. Pomogłaby zwłaszcza dwustopniowa ocena wniosków.
Jeśli chodzi o błędy popełniane przez samorządy w poprzednim okresie programowania, można wskazać na nieumiejętność nawiązywania kontaktów. Wspólnie można realizować większe i lepsze projekty. Błędem był brak wieloletniego strategicznego planowania. Takie plany były tworzone doraźnie na potrzeby kompletowania dokumentacji aplikacyjnej i nie spełniały swojej roli. Często brakowało też znajomości dokumentów strategicznych unijnych i polskich. Nawet dobre projekty nie uzyskiwały dofinansowania, bo w sposób niewystarczający wykazywano spójność z takimi dokumentami. Niewielkie nakłady na projekty lokalne zniechęcały samorządy do aplikowania. Samorządy zapominały, że korzystanie z funduszy to inwestycja. Konieczne jest strategiczne podejście, zainwestowanie własnych środków finansowych i zaangażowanie ludzi. Niestety, w wielu urzędach brakowało też zespołów, które mogłyby zrealizować projekty z funduszy unijnych.