Wynika to z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. III SA/Lu 511/07).
Taki całoroczny zakaz przegłosowali radni Kazimierza Dolnego. Wyłączyli z niego tylko sylwestra i Nowy Rok. Osoby naruszające zakaz miały podlegać karze grzywny w trybie i na zasadach określonych w prawie wykroczeń.
Uchwałę tę uzasadnili koniecznością zapewnienia spokoju i porządku publicznego, a także bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy. Argumentowali, że imprezy, którym towarzyszą fajerwerki, są w miasteczku nagminne. Organizowane dla wąskiego grona kilkudziesięciu osób, zakłócają spokój kilku tysiącom mieszkańców, mogą też wywołać pożar.
Regulację tę zakwestionował wojewoda lubelski, uzasadniając, że narusza ona art. 40 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ten pozwala wprawdzie radzie gminy wydawać przepisy porządkowe – jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego – ale po spełnieniu następujących przesłanek: materia nie jest unormowana w przepisach powszechnie obowiązujących i regulacja ta jest niezbędna dla ochrony wymienionych przez ustawodawcę dóbr.
W ocenie wojewody przesłanki te nie zostały spełnione. Nie jest możliwe precyzyjne zdefiniowanie pojęcia "spokój i porządek publiczny". Nie każde używanie fajerwerków i nie zawsze narusza spokój i porządek publiczny bądź stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia obywateli. Dlatego należy być ostrożnym w formułowaniu tego zakazu.