Gmina nie ma pełnej swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej poza sferą użyteczności publicznej. Wniosek taki wynika wprost z treści art. 9 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], zgodnie z którym gmina oraz inna gminna osoba prawna może prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnej ustawie.
Tą odrębną ustawą jest uchwalona 20 grudnia 1996 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74522]ustawa o gospodarce komunalnej[/link]. Zaś przypadki, w których gmina oraz gminne osoby prawne mogą prowadzić taką działalność, określone zostały w art. 10 ust. 1 – 3 tej ustawy.
Natomiast do obowiązków gminy należy prowadzenie gospodarki komunalnej – jej definicję zawiera art. 1 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1996 r. Zgodnie z jego treścią polega ona na bieżącym i nieprzerwanym zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Od działalności gospodarczej odróżnia ją przede wszystkim to, że jej głównym celem nie jest osiągnięcie zysku.
[srodtytul]Aktywizacja lokalnego rynku pracy[/srodtytul]
Poza sferą użyteczności publicznej gmina może tworzyć spółki prawa handlowego (z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcyjne) i przystępować do takich spółek, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki. Po pierwsze istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na lokalnym rynku, a po drugie występujące w gminie bezrobocie w znacznym stopniu ujemnie wpływa na życie jej mieszkańców.