Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Stanowi o tym wprost art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Jednocześnie zgodnie z ust. 3 tego artykułu dla dzieci w wieku sześciu lat odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu albo w zorganizowanym w szkole oddziale (klasie) przedszkolnym jest obowiązkowe. Zapewnienie warunków do spełnienia tego obowiązku jest zadaniem własnym gminy.
[srodtytul]Darmowa podstawa programowa[/srodtytul]
Sieć prowadzonych przez gminę publicznych placówek przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych należy do kompetencji rady gminy, która w tej sprawie podejmuje stosowną uchwałę. Rada gminy jest również upoważniona do podjęcia uchwały ustalającej opłaty za świadczenia w prowadzonych przez nią placówkach. Podejmując stosowną uchwałę, radni powinni przede wszystkim mieć na uwadze art. 6 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, który określa, jakie kryteria powinno spełniać przedszkole, aby mogło być uznane za publiczne.
Takim będzie placówka spełniająca trzy warunki: [b]po pierwsze – musi zatrudniać nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje, po drugie – przeprowadza rekrutację dzieci według zasady powszechnej dostępności i po trzecie – prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego.[/b] Ten ostatni warunek jest szczególnie istotny przy podejmowaniu uchwał w sprawie ustalania opłat, o których mowa w art. 14 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=544FBFEBE385C79402356ADE7C8890B4?id=175841]ustawy o systemie oświaty[/link].
[ramka][b]Przykład[/b]