Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody podlaskiego wydanego w sprawie uchwały jednej z gminnych rad dotyczącej zmiany nazwy ulicy [b](rozstrzygnięcie z 28 października 2009 r., sygn. akt NK.II.AŁ.0911-150/09)[/b].

Rada w uchwale nadała nazwę ulicy na osiedlu mieszkaniowym. Wojewoda stwierdził jednak, że w tej sprawie zostało już wcześniej podjęte rozstrzygnięcie, a badana przez jego nadzór uchwała nie zawiera w swej treści przepisów uchylających poprzedni akt.

W konsekwencji należało tę uchwałę uchylić jako podjętą z naruszeniem przepisów prawa. Dlaczego? Wojewoda zwrócił uwagę, że procedowanie nad tym samym przedmiotem przez organ jednostki samorządu terytorialnego jest dopuszczalne w sytuacji, gdy poprzednio ustanowione normy w tym zakresie zostaną znowelizowane.

Przyjęte w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166317]rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. zasady techniki prawodawczej (DzU nr 100, poz. 908)[/link] w § 14 ust. 2 oraz w § 39 ust. 1 w związku z § 143 wprowadzają zasadę, że jeżeli ustawa (uchwała) reguluje dziedzinę spraw uprzednio unormowaną przez inną ustawę (uchwałę), to ustawa (uchwała) ta powinna zawierać także przepisy przejściowe lub dostosowujące oraz przepisy uchylające.

Oznacza to, że[b] jeśli dany akt zawiera normy dotyczące kwestii już wcześniej uregulowanych, to musi oprócz przepisów merytorycznych zawierać przepisy, które uporządkują stan prawny[/b] w ten sposób, by jednocześnie nie obowiązywały przepisy zawierające normy wzajemnie sprzeczne.