Starosta – podobnie jak wójt – ma określone kompetencje. Ich zakres jest jednak zdecydowanie szerszy. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3D85B49F3E10B089B60EE6F51A5D82B?id=163434]Ustawa o samorządzie powiatowym[/link] określa bowiem nie dwie, ale trzy różne funkcje, które starosta wykonuje.
W pierwszej kolejności starosta jest kierownikiem podległego mu urzędu. Po drugie jest zwierzchnikiem służbowym zatrudnionych w starostwie pracowników i kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych. Wreszcie po trzecie starosta jest także zwierzchnikiem służb inspekcji i straży zespolonych na poziomie powiatu.
Podkreślić należy, że nie jest to bezpośrednie kierownictwo ani zwierzchnictwo służbowe. Składają się na nie bowiem kompetencje innego rodzaju. Polegają one w szczególności na powoływaniu i odwoływaniu kierowników takich jednostek, zatwierdzaniu programów ich działania, koordynowaniu ich działań lub zlecaniu ich kontroli.
Kompetencje te w różny sposób określają poszczególne regulacje, zwłaszcza dotyczące np. policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb weterynaryjnych, sanepidu czy nadzoru budowlanego.
[srodtytul]Obligatoryjny organ opiniodawczy[/srodtytul]