Dziś (9 listopada 2010 r.) wchodzi w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=371511]rozporządzenie określające szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego w stosunku do pracowników naukowych i badawczo-technicznych zatrudnionych w instytutach badawczych (Dz.U. Nr 197, poz. 1312)[/link].

Procedura została tak skonstruowana, aby możliwe było wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy w celu potwierdzenia lub wykluczenia zarzutów wobec obwinionego pracownika nauki.

Pierwszym etapem jest postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscypliny. Wszczyna on postępowanie np. wówczas, gdy pracownikowi naukowemu zarzuca się popełnienie czynu polegającego m.in. na plagiacie, naruszeniu praw autorskich, fałszowaniu badań. To bardzo poważne sprawy mogące przesądzić o dalszej karierze naukowej. Rzecznik może przesłuchiwać obwinionego, świadków i biegłych oraz dokonywać innych czynności koniecznych do wyjaśnienia sprawy.

[b]Jeżeli wyniki postępowania potwierdzają zasadność zarzutów, rzecznik składać będzie wniosek do komisji dyscyplinarnej o wszczęcie postępowania i nałożenie kary[/b]. Postępowanie kończy się wydaniem orzeczenia. Przysługuje od niego odwołanie do komisji dyscyplinarnej drugiego stopnia działającej przy ministrze nauki.

Prawomocne orzeczenia komisji podlegają niezwłocznemu wykonaniu przez dyrektora instytutu.