Komentarz:
Stanowisko prezydenta było nieprawidłowe. Stosownie do art. 31 ust. 3 u.p.s. pracownik samorządowy zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia jej otwarcia lub od zmiany jej charakteru. Złożenie oświadczenia w terminie późniejszym oznacza naruszenie obowiązku zawartego w art. 31 ust. 1 i 3 u.p.s. Tym samym konieczne jest zastosowanie sankcji w postaci kary upomnienia lub nagany z odpowiednim zastosowaniem art. 109 par. 2 i art. 110-113 Kodeksu pracy. Konieczne będzie zatem uprzednie wysłuchania pracownika. Podkreślić trzeba, że kara dyscyplinarna wymierzana za niezłożenie oświadczenia w terminie nie przedawnia się na zasadach określonych w art. 109 par. 1 Kodeksie pracy.
Podstawa prawna: Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1282)
Obowiązki pracownika samorządowego
Art. 24. Ustawa o pracownikach samorządowych
1. Do podstawowych obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli.
2. Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności:
1) przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa;
2) wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie;
3) udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania;
4) dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej;
5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami;
6) zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim;
7) stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych.